Zbliża się 1 kwietnia, kiedy wejdą w życie nowe przepisy ?o VAT od samochodów używanych w biznesie. Będzie można skorzystać z pełnego odliczenia podatku od zakupu takiego auta pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu takiego pojazdu i poinformowania urzędu skarbowego na specjalnym formularzu VAT-26. Czy warto z tej nowej możliwości skorzystać?
Magdalena Kucharska: Teoretycznie można, choć ?nie sądzę, aby w praktyce zyskało to popularność. Pełne odliczenie VAT przysługuje wyłącznie w przypadku stuprocentowego wykorzystania pojazdu ?do celów działalności gospodarczej. Jeżeli organy podatkowe będą skrupulatnie badały takie wykorzystanie, ?to bardzo często mogą znaleźć drobne choćby naruszenia ?tej zasady. Przecież firma posiadająca flotę samochodów i wielu kierowców nie może zagwarantować, że żaden ?z nich nie zboczy ze służbowej trasy np. po prywatne zakupy. Znając coraz większą sprawność władz skarbowych w wykrywaniu nawet drobnych błędów podatnika, należy się liczyć z tym, że będą szczególnie wyczulone na punkcie spełniania warunków do pełnego odliczenia VAT ?od aut osobowych. Dlatego zamiast tracić czas i energię pracowników na prowadzenie drobiazgowej ewidencji przebiegu pojazdów, być może warto odżałować połowę kwoty podatku związanego ?z nabyciem i eksploatacją pojazdów.
Jakie konsekwencje mogą grozić komuś, kto mimo zadeklarowania samochodu jako używanego wyłącznie ?do biznesu, jednak użyje go ?do celów prywatnych?
Konsekwencje mogą być nieprzyjemne. Urząd skarbowy może zakwestionować odliczenie VAT, ale należy się też liczyć z odpowiedzialnością karną skarbową. Grzywny mogą wynosić do 720 tzw. stawek dziennych, co ?w praktyce może się przekładać nawet na miliony złotych. Dodatkowo trzeba się liczyć ?z tym, że w przypadku wykrycia prywatnego użytku auta urząd skarbowy może zażądać naliczenia PIT od przychodu ?w naturze, jakim jest użytkowanie auta przez pracownika. I to według stawek jak np. za najem samochodu z wypożyczalni. ?To również przemawia za tym, ?że warto rozważyć odliczenie tylko połowy VAT w zamian ?za pewną dozę spokoju.
Czy używanie samochodów specjalistycznych, np. bankowozów, nadal może byś sposobem na odzyskanie VAT?
Teoretycznie tak, choć ?po zaostrzeniu warunków technicznych, jakie muszą ?być spełnione przez takie pojazdy, nie wydaje się to opłacalne. Z żalem trzeba stwierdzić, że przepisy ?o pełnym odliczeniu VAT ?od aut używanych w biznesie pozostaną w praktyce pustymi regulacjami. ?Choć jako doradca podatkowy zwykle zachęcam podatników do korzystania ?z różnych udogodnień, jakie daje prawo podatkowe, ?to w tym przypadku myślę, ?że warto się zdecydować na połowiczne odliczenie ?i mniejsze ryzyko zakwestionowania rozliczeń przez władze skarbowe.
—Rozmawiał Paweł Rochowicz