Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który spierał się ze spółką o opodatkowanie VAT szkoleń częściowo sfinansowanych ze środków unijnych (sygnatura akt: I FSK 575/13).
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zajmuje się m.in. organizowaniem i prowadzeniem szkoleń. Przy czym prowadzi też projekty i występuje o ich dofinansowanie w formie dotacji. Jednostką wdrażającą wypłacającą dotację na projekt jest zazwyczaj instytucja publiczna. Dofinansowanie pochodzi z dotacji celowej z budżetu państwa lub z funduszy Unii Europejskiej.
W niektórych sytuacjach spółka pobiera od uczestników szkoleń (beneficjentów ostatecznych) wkład własny w gotówce. Podatniczka podkreśliła, że szkolenia, o które pyta, są finansowane z dotacji w co najmniej 70 proc., tj. wkład własny beneficjentów nie przekracza 30 proc.
Zapytała, czy od 1 stycznia 2011 r. kwota dofinansowania (dotacji), które otrzymuje jako zwrot kosztów projektów realizowanych m.in. w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki", nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT. I czy wkład własny uczestników projektów dotyczących kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego korzysta ze zwolnienia na podstawie § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.
Firma uważała, że dotacja nie jest obrotem podlegającym opodatkowaniu, a w zakresie dopłat w gotówce wnoszonych przez uczestników korzysta ze zwolnienia.
Fiskus podzielił stanowisko spółki, ale tylko w odniesieniu do dotacji. Odmówił prawa do zwolnienia z VAT dopłat od uczestników szkoleń. Przypomniał, że zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia wykonawczego zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych, oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z nimi związanych. W jego ocenie przy dopłatach uczestników spółka nie spełnia warunków do skorzystania ze zwolnienia.
Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się z fiskusem, że otrzymana dotacja stanowi jedynie zwrot poniesionych przez spółkę kosztów, a nie wynagrodzenie za świadczone usługi. I że wnoszony przez uczestnika szkolenia wkład własny stanowi 100 proc. ceny danego szkolenia, przez co nie zostało spełnione kryterium finansowania w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych. W jego ocenie ze względu na charakter usługi oraz jej cel należy traktować ją jako całość, bez względu na pochodzenie środków na jej realizację. Spółka spełnia warunki do skorzystania ze zwolnienia. Dlatego od wkładu własnego uczestnika szkolenia stanowiącego wynagrodzenie nie musi naliczać VAT.
Tego samego zdania był sąd kasacyjny. W jego ocenie, gdyby przyjąć wykładnię dokonaną przez organ interpretacyjny, każdy przypadek otrzymania dopłaty od uczestnika szkolenia wykluczałby prawo do zwolnienia. Jak wyjaśniła sędzia NSA Danuta Oleś, wyrok WSA jest prawidłowy i sąd kasacyjny go aprobuje.
Wyrok jest prawomocny.