Jeśli inwestycja ma związek z działalnością, poniesione nakłady wolno zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Także wtedy, gdy prace zostały zaniechane. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi (numer interpretacji: IPTPB3/423-404/ 13-2/PM).

Wystąpiła o nią spółka leasingowa, która ze względu na rozwój firmy musi zmienić system informatyczny. Stary okazał się niewydolny i nieadekwatny do rozmiarów prowadzonej działalności. Nowy ma zoptymalizować pracę, a także zwiększyć efektywność procesów wewnętrznych, zmniejszając  ich czasochłonność. Dlatego spółka podjęła decyzję o jego wdrożeniu.

Prace nad realizacją projektu posuwały się jednak zbyt wolno. Często modyfikowano dokumenty, powstawały kłopoty z migracją danych, okazało się także, że suma zamówień dodatkowych przekracza kwotę zamówienia pierwotnego.

Po analizie możliwości wykorzystania wykonanych prac i poniesionych nakładów oraz rozważeniu różnych wariantów dalszych działań zarząd spółki zdecydował o rezygnacji z dalszego wdrażania części projektu. W pozostałej części prace zawieszono.

Spółka zapytała fiskusa o rozliczenie poniesionych na wdrożenie systemu wydatków, m.in. na licencje, wdrożenia oraz szkolenia. Jej zdaniem mogą być podatkowym kosztem w roku, w którym została podjęta decyzja o zaniechaniu dalszych prac. Podkreśliła też, że nowy system miał jej zapewnić korzyści biznesowe, wydatki zostały więc poniesione w celu uzyskania przychodu.

Spółka twierdziła także, że w tej sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 15 ust. 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mówi on, że koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie ich zbycia lub likwidacji. Spółka argumentowała, że w tym przepisie chodzi tylko o środki trwałe, system informatyczny jest natomiast wartością niematerialną i prawną.

Wydatki na niego należy więc rozliczać na zasadach ogólnych (analizując je pod kątem celowości i związku z przychodem).

Reasumując, zdaniem spółki, nakłady, które finalnie nie utworzyły wartości niematerialnych i prawnych i które nie będą wykorzystane przy wykonaniu umowy na dostawę i wdrożenie nowego systemu, powinny zostać odpisane w ciężar kosztów. Należy to zrobić w bieżącym roku (to jest w tym, w którym została podjęta decyzja o zaniechaniu dalszych prac).

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Przyznał, że wydatki będące konsekwencją prowadzonej działalności gospodarczej mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Także nakłady poniesione w związku z inwestycją (zakwalifikowaną jako wartość niematerialna i prawna), która nie została zrealizowana. Będą one kosztem jednorazowo, w momencie podjęcia decyzji o rezygnacji z wdrożenia planowanego przedsięwzięcia.

Izba skarbowa przypomniała jednak też o obowiązku udowodnienia przez firmę związku wydatków z przychodem. Zastrzegła także, że co do zasady nie można wykorzystywać skutków błędów w organizowaniu swojej działalności do obniżenia podstawy opodatkowania.