Jak stanowi art. 30a ust. 1 ustawy o VAT, do ustalania podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) stosuje się odpowiednio art. 29a ust. 1, 6, 7, 10 i 11 ustawy o VAT. Wśród tych przepisów jest więc art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT stanowiący, że podstawę opodatkowania obniża się o wartość zwróconych towarów ?i opakowań.
Podobnie było w 2013 r., kiedy to art. 31 ust. 3 ustawy o VAT stanowił, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów odpowiednio stosuje się art. 29 ust. 4 ustawy o VAT – przepis ten stanowił, że podstawę opodatkowania zmniejsza ?się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów ?o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Trzeba zmniejszyć o wartość oddanych produktów
A zatem w przedstawionej sytuacji spółka ?z o.o. obowiązana jest zmniejszyć podstawę opodatkowania dokonanego WNT, czemu oczywiście musi towarzyszyć zmniejszenie podatku należnego oraz podatku naliczonego, jeżeli podatek należny został odliczony.
Pewne wątpliwości budziło i nadal budzi to, kiedy należy dokonać takich zmniejszeń. Na gruncie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. organy podatkowe uważały najczęściej, że zmniejszanie (obniżanie) podstawy opodatkowania z tytułu WNT na podstawie art. 31 ust. 3 w zw. z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT powinno następować w deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okresy rozliczeniowe otrzymywania od unijnych dostawców dokumentów korygujących. Tak stwierdziły, przykładowo: Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 28 kwietnia ?2009 r. (ILPP2/443-233/09-4/ISN), Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 19 czerwca ?2011 r. (IBPP3/443-333/11/PK) czy Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 19 listopada 2012 r. (ITPP2/443-980/12/AK).
Uznanie tego stanowiska za prawidłowe oznaczałoby, że jest ono aktualne również obecnie. Dokonana od 1 stycznia 2014 r. zmiana przepisów nie uzasadnia bowiem zmiany tego stanowiska, dlatego ma ono zastosowanie między innymi przy rozliczaniu korekt wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów związanych ze zwrotem towarów.
W odpowiednim miesiącu lub kwartale
Przyjęcie tego stanowiska w omawianej sytuacji oznaczałoby, że na podstawie otrzymanego dokumentu korygującego spółka powinna obniżyć podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, które zostały zwrócone, w okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale) otrzymania faktury korygującej, tj. w ramach deklaracji VAT-7 za luty 2014 r. albo deklaracji VAT-7K/VAT-7D za I kwartał 2014 r. (oraz w ramach informacji podsumowującej VAT-UE za luty 2014 r. albo za I kwartał 2014 r.).
Po kursie pierwotnym
Jednocześnie trzeba wyjaśnić, że w przeszłości istniały wątpliwości, jaki kurs przeliczeniowy walut obcych powinien być stosowany na gruncie VAT przy rozliczaniu korekt. Ostatecznie przyjął się pogląd, że przy rozliczaniu korekt powinien być stosowany kurs pierwotny (z nieistotnym w omawianej sytuacji wyjątkiem dotyczącym korekt podwyższających cenę ze względu na okoliczności, które wystąpiły po sprzedaży).
Dotyczy to również korygowania WNT, ?a zatem przy dokonywaniu takich korekt należy stosować kurs pierwotny, tj. kurs zastosowany do przeliczenia WNT, którego korekta dotyczy. Tak uznały m.in.: Naczelny Sąd Administracyjny ?w wyroku z 22 lutego 2007 r. (I FSK 47/06), Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 25 maja 2010 r. (ITPP2/443-178/10/MD) czy Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 25 lutego ?2011 r. (ILPP2/443-1919/10-2/EN). Dotyczy to również omawianej sytuacji. Oznacza to, że dokonując korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia zwróconych towarów, spółka obowiązana jest zastosować kurs przeliczeniowy zastosowany do rozliczenia ich wewnątrzwspólnotowego nabycia, a nie kurs obecny (w uproszczeniu – kurs listopadowy, a nie lutowy).
Można, ale nie trzeba
Na zakończenie należy wyjaśnić, że od ?1 stycznia 2014 r. przepisy nie przewidują wystawiania faktur wewnętrznych, w tym faktur wewnętrznych korygujących. A zatem w celu rozliczenia korekty WNT spółka nie musi wystawiać faktury wewnętrznej korygującej ani żadnego innego dokumentu rozliczeniowego. Chociaż nie ma przeszkód, aby mimo braku takiego obowiązku spółka taki dokument wystawiła. Nie ma znaczenia, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w listopadzie 2013 r. spółka udokumentowała fakturą wewnętrzną.
Autor jest doradcą podatkowym ?oraz autorem komentarza do ustawy o VAT