We wczorajszym artykule „Podatkiem w twórców" sygnalizowaliśmy, że fiskus zmienia na niekorzyść podatników zdanie o sposobie rozliczania zysków przez artystów, którzy zdecydowali się na zarejestrowanie własnej firmy. W wydawanych od jakiegoś czasu interpretacjach twierdzi, że twórca, który ma firmę, nie może rozliczać kwot z praw autorskich jak przychodów z działalności. Są one bowiem odrębnym źródłem przychodów z praw majątkowych. To oznacza, że jeśli artysta wybrał liniową stawkę PIT do opodatkowania zysków swojej firmy, nie może jej zastosować do tantiem. Musi je rozliczyć osobno, według skali podatkowej. Wcześniej wykładnia była korzystna dla artystów-przedsiębiorców.
Wczoraj minister finansów poinformował, że sprawdzi wydane interpretacje i rozstrzygnie kwestię opodatkowania dochodów z honorariów autorskich uzyskiwanych przez osoby prowadzące działalność. Na razie resort nie zajął jednoznacznego merytorycznego stanowiska w sprawie.
W odpowiedzi nadesłanej do naszej redakcji Ministerstwo Finansów przypomniało jedynie, że w ustawie o PIT odrębnymi źródłami przychodów jest: pozarolnicza działalność gospodarcza i prawa majątkowe. Kwalifikacji przychodów do działalności gospodarczej należy dokonywać zgodnie z jej definicją zawartą w art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 ustawy o PIT.
W piśmie nie odniesiono się jednak do tego, z czego wynika rozbieżność w interpretacjach podatkowych. Stwierdzono jedynie, że indywidualna interpretacja przepisów ustawy o PIT w zakresie „rozliczania się z podatku dochodowego przez przedsiębiorców-twórców" następuje w konkretnym stanie faktycznym z uwzględnieniem wszystkich aspektów sprawy.
Ministerstwo informuje, że w związku z rozbieżnymi stanowiskami organów podatkowych jakiś czas temu zostały do niego przekazane, do weryfikacji, indywidualne interpretacje podatkowe, w których przychód z tantiem wykonawczych oraz przychód ze sprzedaży praw autorskich do programów komputerowych został uznany za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
– Po weryfikacji rozbieżności, MF poinformuje organy podatkowe o podjętym przez nie rozstrzygnięciu – czytamy w piśmie.