- Podatnik kupił w styczniu br. dodatkową gwarancję na używane przy produkcji maszyny będące środkami trwałymi. Gwarancja została zakupiona już po przyjęciu środka trwałego do używania, które miało miejsce ?w 2012 r. Wartość gwarancji przekracza kwotę 3500 zł. W jaki sposób rozliczyć ten wydatek? Czy powinien on zwiększyć wartość początkową środka trwałego, czy też powinien zostać jednorazowo zaliczony do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, wartością początkową środka trwałego nabytego w drodze zakupu jest cena jego nabycia, za którą uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, pomniejszoną o podlegający odliczeniu VAT naliczony. Do kosztów związanych z zakupem środka trwałego zalicza się m.in. koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłaty notarialne, skarbowe i inne, odsetki, prowizje. Jest to katalog przykładowy, co oznacza, że do kosztów związanych z zakupem zalicza się także inne wydatki, których poniesienie wiąże się bezpośrednio z zakupem środka trwałego. Wydatki na nabycie dodatkowej gwarancji serwisowej poniesione wraz z zakupem środka trwałego powinny więc zwiększyć jego wartość początkową.

Dopiero po przyjęciu ?do używania

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika jednak, że gwarancja została kupiona po przyjęciu środka trwałego do używania.

Zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o CIT, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu ?w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, to wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie. Do ulepszenia dochodzi więc ?w wyniku:

- ?przebudowy polegającej na zmianie (poprawieniu) istniejącego stanu środka trwałego na inny,

- ?rozbudowy, tj. powiększenia (rozszerzenia) składników majątkowych, w szczególności budynków i budowli, linii technologicznych itp.,

- ?adaptacji, tj. przystosowania (przerobienia) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż ten, do którego był pierwotnie przeznaczony, albo nadania mu nowych cech użytkowych,

- ?rekonstrukcji – odtworzenia (odbudowaniu) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,

- ?modernizacji, tj. unowocześnienia środka trwałego ?w rozumieniu uzupełnienia obiektu o nowe elementy składowe.

Wydatki związane z przedłużeniem gwarancji nie mieszczą się w zakresie ww. pojęć. Należy zatem przyjąć, że taki wydatek poniesiony po przyjęciu rzeczy do używania powinien być jednorazowo zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Warunki do spełnienia

Zgodnie z art. 15 ustawy ?o CIT podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów określony wydatek, jeżeli wykaże, że miał on na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Poza tym wydatek ten nie może być ujęty w negatywnym katalogu kosztów zawartym ?w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki wydatek, który spełnia łącznie następujące warunki:

- ?został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,

- ?jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- ?pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- ?został poniesiony w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

- ?został właściwie udokumentowany,

- ?nie znajduje się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Poniesione przez podatnika wydatki na gwarancję spełniają powyższe warunki. Mogą więc zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Ponieważ nie jest możliwe bezpośrednie przypisanie przychodów uzyskanych w wyniku poniesionego wydatku, koszty gwarancji należy uznać za koszty pośrednie.

Kiedy potrącić

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane ?z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Przyjmując stanowisko organów podatkowych, należałoby więc uznać, że wydatek poniesiony na gwarancję powinien być rozliczany proporcjonalnie, jeżeli przekracza rok podatkowy (tak m.in. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 22 marca 2010 r., IBPBI/2/423-1647/09/PP).

Autorka ?jest konsultantką podatkową ?w ECDDP Spółka ?Doradztwa Podatkowego

Wniosek

Wydatek poniesiony przez podatnika na przedłużenie gwarancji nie zwiększa wartości początkowej środka trwałego. Nie mieści się bowiem w zakresie pojęć: przebudowa, rozbudowa, adaptacja, rekonstrukcja czy modernizacja, które są traktowane jako ulepszenie środka trwałego.