Od jakiegoś czasu słyszymy, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie płaci się żadnych podatków. Czy jest tak w rzeczywistości? Czy to w ogóle możliwe? Dziś przyjrzymy się bliżej możliwościom, jakie stwarza prowadzenie działalności gospodarczej w tym ciekawym państwie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to jedno z najbogatszych państw Azji Zachodniej, które swój nieprzeciętny rozwój zawdzięcza przede wszystkim złożom ropy naftowej. ?W związku z tym, że zasoby ropy naftowej są dziś ograniczone (szacuje się, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyczerpią się one za około 10 lat, dziś produkcja ropy naftowej kreuje „jedynie" 18 proc. PKB), państwo to obecnie jest znane głównie z wysoce wyspecjalizowanych usług finansowych. Inwestorów przyciągają również: specjalne strefy wolnego handlu, skala prowadzonego przez ten kraj biznesu, największy port kontenerowy na świecie, bardzo szybko rozwijająca się giełda papierów wartościowych oraz stosunkowo stabilny system polityczny (państwo to posiada bowiem unikatowy ustrój – federację emiratów). No i przede wszystkim „brak" podatków i ceł.

A jednak nie raj

W opinii ministra finansów Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są rajem podatkowym – tego państwa nie znajdziemy w wykazie krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały około 70 umów ?o unikaniu podwójnego opodatkowania z różnymi państwami. Podatkowa umowa z Polską została podpisana już w 1995 roku. Jednak 11 grudnia 2013 r. został podpisany (jeszcze nie jest ratyfikowany) protokół zmieniający tę umowę. Wprowadzono w nim tzw. klauzulę nieruchomościową (tj. opodatkowanie w danym państwie zysków ze zbycia przez rezydenta podatkowego drugiego państwa udziałów lub akcji, których wartość w więcej niż ?50 proc. pochodzi z majątku nieruchomego położonego ?w tym pierwszym państwie), opodatkowanie wynagrodzenia dyrektorów w państwie ich rezydencji podatkowej, zaimplementowano do umowy tzw. klauzulę antyabuzywną, rozszerzono zapisy o wymianie informacji pomiędzy organami podatkowymi obydwu państw oraz zmieniono metodę unikania podwójnego opodatkowania (metodę wyłączenia zastąpiono metodą kredytu podatkowego).

Preferencja dla spółek

Zjednoczone Emiraty Arabskie co do zasady nie nakładają podatku dochodowego na dochód wypracowany przez spółki. Wyjątek dotyczy spółek zajmujących się wydobyciem oraz wytwarzaniem ropy naftowej i gazu, oraz określonych spółek wykonujących działalność w sektorze petrochemicznym. Dochód tych pomiotów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym według stawki 50 proc. lub 55 proc., w zależności od miejsca prowadzenia działalności. Jednak dochód wypracowany przez takie spółki z handlu może zostać zwolniony z opodatkowania, pod warunkiem że handel prowadzony jest w specjalnych strefach wolnego handlu (w ZEA jest kilka takich stref; o możliwościach, które one dają, jest mowa w dalszej części tekstu). Dochód wypracowany przez oddziały zagranicznych banków zlokalizowanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym według stawki uzgodnionej z zarządcą danego emiratu – najczęściej jest to 20-proc. stawka liniowa.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich dochód uzyskiwany przez osoby fizyczne nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. To z tego względu dużą popularnością cieszyły się ostatnimi czasy struktury, ?w których polski rezydent podatkowy był dyrektorem spółki położonej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ratyfikacja protokołu zmieniającego ograniczy korzystny schemat rozliczeń podatkowych dyrektorów).

Przykład

Dochód z tytułu pełnienia funkcji dyrektora spółki z siedzibą ?w Zjednoczonych Emiratach Arabskich uzyskiwany przez polskiego rezydenta podatkowego nie podlega opodatkowaniu ?w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na podstawie wewnętrznych przepisów podatkowych tego państwa. Dodatkowo, do czasu ratyfikacji protokołu zmieniającego, na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską ?a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, dochód ten jest zwolniony z opodatkowania ?w Polsce (tzw. metoda wyłączenia z progresją). ?W rezultacie efektywny podatek od takiego dochodu, niezależnie od jego faktycznej wysokości, wynosi zero. Natomiast dochód ten – choć zwolniony ?z opodatkowania – wpłynie ostatecznie na tzw. efektywną stawkę podatkową, którą będą opodatkowane dochody podlegające skali podatkowej ?w Polsce, np. dochody z tytułu umowy o pracę.

Po przewidywanej zmianie umowy o unikaniu opodatkowania w tym zakresie dochód ten będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce skalą podatkową, tj. do 32 proc. Podobna zmiana została implementowana przykładowo do umowy zawartej pomiędzy Polską a Cyprem.

Lokalne jednak istnieją

Lokalne władze samorządowe nakładają podatki lokalne na określone usługi hotelarskie oraz usługi rekreacyjne. Dodatkowo władze samorządowe nakładają podatki w związku ?z wynajmem nieruchomości. Dochód uzyskany z wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne opodatkowany jest 5-proc. stawką, zaś dochód otrzymany z wynajmu nieruchomości na cele komercyjne – stawką 10 proc.

Co z dywidendami?i odsetkami

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie pobierają podatku ?u źródła od dywidend, odsetek czy należności licencyjnych. Wynika to z generalnej reguły, zgodnie z którą co do zasady Zjednoczone Emiraty Arabskie nie pobierają podatku dochodowego. To z kolei stwarza ciekawe możliwości optymalizacyjne ?w zakresie przepływów pomiędzy spółkami zlokalizowanymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich a podmiotami z innych państw, w tym z Polski.

Przykład

Polska spółka wypłaca dywidendę swojemu udziałowcowi z siedzibą ?w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy obydwoma państwami podatek u źródła nakładany ?w Polsce od wypłacanej dywidendy wyniesie 5 proc. ?Z kolei dywidenda nie będzie podlegać opodatkowaniu ?w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na podstawie tamtejszych wewnętrznych przepisów podatkowych. Efektywnie, aż 95 proc. zysku wypracowanego przez polską spółkę może zostać wydystrybuowane do udziałowca.

Przykład

Polska spółka wypłaca odsetki ?z tytułu zaciągniętej pożyczki swojemu udziałowcowi z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy obydwoma państwami podatek u źródła nakładany ?w Polsce od wypłacanych odsetek wyniesie 5 proc. Z kolei odsetki nie będą podlegać opodatkowaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ?na podstawie tamtejszych wewnętrznych przepisów podatkowych. Efektywnie, ?aż 95 proc. odsetek trafi ?do udziałowca polskiej spółki.

Tylko przy przeniesieniu własności

Co do zasady w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie ma odpowiednika polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast pobiera się podatek od nieruchomości. Co ciekawe, pobierany on jest wyłącznie w przypadku przeniesienia nieruchomości na nowy podmiot (a nie, tak jak ?w Polsce, w związku z samym posiadaniem nieruchomości). W konsekwencji, charakterystyka tej daniny zbliżona jest ?w rzeczywistości do polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych od sprzedaży nieruchomości. Wysokość podatku od nieruchomości określają władze danego Emiratu.

Korzyści z rejestracji

Zagraniczni inwestorzy, którzy chcieliby prowadzić biznes ?w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, powinni rozważyć zlokalizowanie spółki w tzw. strefie wolnego handlu. Jak wspomniano wcześniej, dochody uzyskiwane przez spółkę zlokalizowaną w takiej strefie korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego (niezależnie od profilu prowadzonej działalności). To oznacza, że ?w praktyce 100 proc. zysków zrealizowanych przez taką spółkę może zostać wydystrybuowanych do właściciela.

Ponadto rejestracja spółki ?w strefie wolnego handlu przebiega szybciej niż rejestracja spółki poza taką strefą >patrz ramka. Co więcej, zlokalizowanie spółki w specjalnej strefie pozwala na zastosowanie uproszczonych procedur rekrutacyjnych (m.in. brak jakichkolwiek obostrzeń przy rekrutacji pracowników). Dziś w strefach wolnego handlu zarejestrowanych jest około ?12 tysięcy spółek.

Uwaga!

Spółka funkcjonująca w strefie wolnego handlu nie może bezpośrednio prowadzić handlu na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jej działalność w tym zakresie musi być prowadzona za pośrednictwem lokalnych dyrektorów.

Jeden dzień i 80 dolarów na początek

Proces rejestracyjny rozpoczyna się od zarezerwowania nazwy spółki oraz złożenia wniosku o rejestrację do departamentu rozwoju gospodarczego (1 dzień, koszt: ?320 dirhamów, przy czym ?1 dirham ma wartość około ?1/4 dolara amerykańskiego). Następnie podpisuje się umowę spółki w formie aktu notarialnego (1 dzień, 0,25 proc. opłaty pobieranej od kapitału spółki). W kolejnym kroku składa się dokumenty rejestracyjne do departamentu rozwoju gospodarczego oraz uzyskuje się koncesję na handel oraz członkostwo w Izbie Handlowo-Przemysłowej (3 dni, 3000–5000 dirhamów). Należy również złożyć wniosek do ministra pracy o wydanie karty uprawniającej do reprezentacji spółki dla każdego członka zarządu (1 dzień, 2000 dirhamów od jednej karty). Wreszcie, u tego samego ministra oraz – dodatkowo – w tamtejszym odpowiedniku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składa się wniosek o rejestrację lokalnych pracowników (2 dni, brak opłaty).

Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem ?w Crido Taxand Sp. z o.o.

Dużo prostsze regulacje

W ZEA nie ma przepisów o cenach transferowych, niedostatecznej kapitalizacji czy opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie wprowadziły obowiązku zawierania transakcji na warunkach rynkowych z podmiotami powiązanymi. Wynika to z tego, że co do zasady dochody osób prawnych i osób fizycznych nie podlegają opodatkowaniu w tym państwie. Z tych samych względów nie obowiązują tam przepisy ?o niedostatecznej kapitalizacji czy też regulacje o opodatkowaniu „zagranicznych spółek kontrolowanych" (tzw. CFC rules).

Jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji spółki w strefie wolnego handlu

Zakres dokumentacji niezbędnej do rejestracji działalności w strefie wolnego handlu zależy od formy, w jakiej ma być prowadzony biznes:

W przypadku spółki prowadzonej przez jednego wspólnika należy złożyć: wniosek o rejestrację, opis profilu biznesowego wspólnika, kopię paszportu wspólnika oraz referencje bankowe.

Natomiast w przypadku spółki wieloosobowej zestaw dokumentów jest szerszy i obejmuje wniosek o rejestrację, opis profilu biznesowego wspólników, kopie paszportów wspólników, referencje bankowe, uchwałę zarządu, kopie paszportów członków zarządu, wzory podpisów członków zarządu.

Gdy zapadnie decyzja o zakończeniu działalności

Polska spółka z o.o. posiada udziały lub akcje w firmie założonej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zamierza te udziały zbyć na rzecz podmiotu trzeciego. Jak będzie opodatkowany dochód uzyskany z takiej sprzedaży?

Jeżeli polski rezydent podatkowy (osoba fizyczna bądź spółka) zdecyduje się zbyć udziały spółki założonej ?w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, to co do zasady będą one podlegać opodatkowaniu wyłącznie w Polsce 19-proc. stawką podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską ?a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Opodatkowanie w ZEA mogłoby wystąpić jedynie w sytuacji, gdy zbywane byłyby udziały lub akcje, których wartość w więcej niż ?50 proc. pochodziłaby bezpośrednio lub pośrednio ?z majątku nieruchomego położonego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W przypadku umorzenia udziałów w zagranicznej spółce, o sposobie opodatkowania dochodu uzyskanego z umorzenia udziałów będzie decydować wewnętrzna kwalifikacja takiego dochodu ?w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.