Zakończył się rządowy etap prac nad zapowiadaną od dawna nowelizacją ustawy o VAT regulującą zasady odliczania podatku od nabycia i leasingu samochodów „z kratką". Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów nowe przepisy odróżnią samochody używane wyłącznie w biznesie od tych używanych równocześnie do działalności gospodarczej i prywatnie.

W wypadku samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wykorzystywanych do celów mieszanych będzie można odliczyć połowę VAT. Według resortu finansów, takiego użytku będzie można domniemywać, gdy przedsiębiorca prowadzi firmę w miejscu zamieszkania.

Pełne odliczenie będzie przysługiwało tylko wówczas, gdy z prowadzonej przez podatnika ewidencji będzie wynikało, że pojazd jest używany wyłącznie w biznesie. Ewidencje takie mają być weryfikowane przez organy skarbowe.

W uzasadnieniu projektu ustawy Ministerstwo Finansów zaznaczyło, że pojazdy wyłącznie firmowe to takie, których w ogóle nie da się używać do celów prywatnych. Mogą to być pojazdy, których konstrukcja wskazuje na wyłączny użytek do działalności gospodarczej (np. koparka).

Od 2015 r. będzie można odzyskać połowę VAT od zakupu paliwa do firmowych aut

Cały VAT będzie można także odliczyć przy zakupie samochodów przeznaczonych do odsprzedaży (jeżeli jest to przedmiot działalności firmy), które nie są zarejestrowane i nie mogą się poruszać po drogach.

Nowe przepisy będą oznaczały koniec obowiązującej od 1 stycznia możliwości pełnego odliczenia VAT. Dzisiejsze przepisy umożliwiają to dla aut z homologacją ciężarową.

Zmiany są skutkiem decyzji władz Unii Europejskiej, pozwalającej Polsce na czasowe odstępstwa od zasady pełnego odliczenia VAT. Jednak z zapowiedzi MF wynika, że przyjęte przepisy nie są tymczasowe, a ich obowiązywanie będzie w przyszłości przedłużane.

Rada Europejska w swojej decyzji derogacyjnej z 17 grudnia 2013 r. zezwoliła również, by Polska ograniczała do 50 proc. odliczenie VAT od zakupu paliwa. Ale tak się stanie dopiero w przyszłym roku.

O ile całość ustawy ma wejść w życie dość szybko, o tyle odliczenie połowy „paliwowego" VAT ma być możliwe dopiero od początku 2015 r. Resztę przepisów prawdopodobnie uda się wprowadzić w marcu lub na początku kwietnia 2014 r.

etap legislacyjny: skierowany do Sejmu