Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy zmieniającej, do rozliczeń za okresy rozliczeniowe, które upływają 31 grudnia 2013 r., stosuje się przepisy art. 86 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2014 r.

Wobec tego nabywcy towarów powinni stosować stare zasady w zakresie odliczenia VAT w odniesieniu do okresów, które zakończyły się w 2013 roku. Natomiast zmienione przepisy odnoszą się do rozliczeń od początku bieżącego roku. W zależności od tego, ?w którym okresie (w 2013 r. czy w 2014 r.) powstanie obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z równoczesnym prawem do odliczenia podatku naliczonego, będzie trzeba stosować stare lub nowe przepisy.

Mogą zatem wystąpić przypadki, w których podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnik najpierw rozliczy według nowych zasad, a następnie – z uwagi na otrzymanie faktury z datą wystawienia w 2013 r. – zobowiązany będzie do zastosowania poprzedniego stanu prawnego.

PRZYKŁAD

Firma H dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów 20 grudnia 2013 r. od kontrahenta włoskiego. Fakturę otrzymała ?15 czerwca  2014 r. z datą wystawienia 20 grudnia 2013 r. Wobec tego obowiązek podatkowy powstał pierwotnie ?w rozliczeniu za styczeń 2014 r. ?i za ten okres, jeżeli firma H wykazała podatek należny ?w deklaracji, miała również prawo do odliczenia podatku naliczonego. Mają tu zastosowanie nowe zasady odliczania podatku naliczonego. W związku z tym, że w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, firma nie otrzymała faktury (czyli do końca kwietnia 2014 r.), to w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin (kwiecień 2014 r.) firma powinna obniżyć podatek naliczony o kwotę odliczoną ?w styczniu 2014 r.

Następnie, otrzymując fakturę ?15 czerwca 2014 r. z datą wystawienia 20 grudnia 2013 r., firma powinna skorygować deklaracje za grudzień 2013 r.?i za styczeń 2014 r., przenosząc obowiązek podatkowy do wcześniejszego miesiąca. Ponieważ zmiana powoduje rozliczenie okresu, który upływa do końca 31 grudnia 2013 r., zastosowanie znajdują stare zasady odliczania podatku naliczonego. Z tego wynika, ?że podatnik nie stosuje art. 86 ust. 10h ustawy o VAT (który wskazuje na odliczenie podatku naliczonego za okres, w którym otrzymał tę fakturę), lecz ma prawo do odliczenia podatku naliczonego za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli grudzień 2013 r.

Odliczenie także w kolejnych dwóch okresach

Od początku bieżącego roku w dalszym ciągu obowiązuje art. 86 ust. 11 ustawy o VAT. Zgodnie z nim, jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, to może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Jeżeli zatem firma nie odliczy podatku naliczonego w okresie, ?w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do kupionych ?przez nią towarów w ramach wewnątrzwspólnowego nabycia, to może odliczyć podatek w deklaracji VAT składanej za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Więcej czasu na odzyskanie podatku

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje zmieniony przepis dotyczący rozliczenia podatku naliczonego, którego pierwotnie nie uwzględniono w deklaracji.

Do artykułu 86 ustawy o VAT dodany został ust. 13a. Przewiduje on, ?że jeżeli podatnik w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których ?podatnikiem jest nabywca towarów lub usług, nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa ?w ust. 10 i 11 (czyli w rozliczeniach pierwotnych), może obniżyć kwotę podatku należnego przez korektę deklaracji podatkowej za okres, ?w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. ?Może to zrobić nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, ?w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zmiana przepisu polega na tym, że w przypadku wymienionych ?czynności okres korekty jest dłuższy. Według poprzedniego ?stanu prawnego korektę należało złożyć nie później niż w ciągu 5 lat, ?licząc od początku roku, w którym powstało prawo do odliczenia podatku naliczonego.