Warto zwrócić uwagę na art. 11 ust. 1 ustawy nowelizującej. Mówi on o tym, że do rozliczeń za okresy rozliczeniowe, które upływają 31 grudnia 2013 r., stosuje się art. 86 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2014 r. Oznacza to, że w zakresie realizacji podstawowego uprawnienia na gruncie ustawy ?o VAT, jakim jest prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego, dotychczasowe przepisy znajdują zastosowanie w stosunku do okresów rozliczeniowych upływających 31 grudnia 2013 r. Tym samym dla rozliczenia kwoty podatku naliczonego w deklaracjach rozliczeniowych składanych odpowiednio za grudzień lub za IV kwartał 2013 r. należy stosować stare zasady. I to mimo faktu, że deklaracje te składane są już w okresie rządów nowych przepisów.

Przepis ten jest o tyle istotny, że w zakresie omawianego uprawnienia doszło do istotnych modyfikacji. Zgodnie ?z dotychczasową zasadą ogólną, wyrażoną w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstawało w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny.

Obecnie, czyli od 1 stycznia 2014 r., zasadą podstawową jest, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ?o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Podobnie jak ?poprzednio, reguła podstawowa znajduje zastosowanie ?w każdym wypadku, w którym przepisy szczególne nie ustalają wyjątków. W efekcie zaistniałej rozbieżności w zakresie dotychczasowych i nowych zasad ustalania momentu, ?w którym powstaje prawo do obniżenia wartości podatku należnego, konieczne jest stosowanie ww. reguły przejściowej, wyrażonej w art. 11 ust. 1 ustawy nowelizującej. Przypomnijmy, że, zgodnie z tą regułą, stare przepisy stosuje się do okresów rozliczeniowych upływających 31 grudnia ?2013 r.

Przykład

Rozliczający się w miesięcznych okresach rozliczeniowych podatnik Adam Kowalski otrzymał 3 stycznia 2014 r. (data wystawienia – 2 stycznia 2014 r.) fakturę dokumentującą nabycie towarów handlowych dokonane 31 grudnia 2013 r. W stosunku do nabytych towarów panu Adamowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego. Według jakich regulacji powinien odliczyć podatek?

W świetle dotychczasowych przepisów o VAT uprawnienie ?do odliczenia podatku naliczo?nego powstawało w rozliczeniu ?za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Faktura ta wpłynęła do firmy pana Adama dopiero w styczniu 2014 r., co wyklucza możliwość jej rozliczenia w deklaracji składanej za grudzień 2013 r. Tym samym, uwzględniając art. 11 ust. 1 ustawy nowelizującej, należy stwierdzić, że z uwagi na możliwość odliczenia podatku naliczonego, wynikającego ?z otrzymanej faktury dopiero w pierwszym okresie rozliczeniowym ?2014 r., w omawianym zakresie trzeba stosować nowe regulacje. Te zaś ustanawiają zasadę ogólną, w świetle której uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w stosunku do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. Ten z kolei, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej, powstał według starych zasad, tj. w dniu wystawienia faktury, a więc 2 stycznia ?2014 r. (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).

Oznacza to, że pan Adam może odliczyć podatek naliczony z tej faktury w rozliczeniu za styczeń 2014 r.

—Marek Piotrowski, doradca podatkowy