Przeanalizowanie przez przedsiębiorców na początku roku wskaźników podatkowych pozwala im wybrać możliwie najbardziej efektywne zasady opodatkowania bądź zastosować konkretne, dozwolone przepisami procedury podatkowe. Jednym ze wskaźników determinujących możliwość przyjęcia określonych rozwiązań zarezerwowanych dla wybranej grupy podatników jest kwota wyznaczająca status małego podatnika. Za małego podatnika PIT uznawany jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz ?z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości w złotych 1 200 000 euro. Zatem w roku 2014 za małego podatnika PIT uznawany jest taki podatnik, u którego wartość przychodu w 2013 roku nie przekroczyła kwoty 5 068 000 zł.

Podobny limit sprzedaży przewiduje ustawa o VAT, przy czym w przypadku podatnika prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadcząca usługi o podobnym charakterze (z wyjątkiem komisu) za małego podatnika uznaje się takiego, u którego kwota prowizji lub innej postaci wynagrodzenia (wraz z podatkiem) nie przekroczyła ?w poprzednim roku podatkowym równowartości 45 000 euro ?(na 2014 r. jest to kwota ?190 000 zł).

Status małego podatnika PIT pozwala na stosowanie przez przedsiębiorcę korzystnych rozwiązań takich jak:

Zgodnie z art. 44 ust. 3g ustawy o PIT podatnicy osiągający dochody z tytułu działalności gospodarczej, kwalifikowani jako mali podatnicy mogą ?w ciągu roku opłacać zaliczki na podatek dochodowy za okresy kwartalne. Wybór tej formy opłacania zaliczek wymaga jednak zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego ?w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego. Zawiadomienie takie dotyczy również lat następnych, chyba że do ?20 lutego roku podatkowego podatnik zawiadomi urząd skarbowy o rezygnacji z tej formy opłacania zaliczek.

Wśród przywilejów przysługujących małemu podatnikowi VAT niewątpliwie należy wymienić:

Wariant ten wynika z art. 21 ustawy o VAT. Mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na szczególnych zasadach ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, uwzględniających fakt otrzymania zapłaty. Wybór tej metody wymaga jednak zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik będzie stosował tę metodę. Wiąże się to również z kwartalnym rozliczaniem VAT.

Mali podatnicy inni niż rozliczający się metodą kasową mają prawo do płacenia VAT oraz składania deklaracji rozliczeniowych co 3 miesiące. Muszą jednak pamiętać, że aby skorzystać z przywileju, mają obowiązek złożenia zawiadomienia do urzędu skarbowego.

Autor jest doradcą podatkowym