Polscy przedsiębiorcy wypłacający należności licencyjne do podmiotów z siedzibą ?w Szwajcarii powinni zwrócić szczególną uwagę na zmienione regulacje międzynarodowe (umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania) w zakresie opodatkowania tego typu świadczeń, które obowiązują od 1 lipca 2013 r.
Przed tą datą (tj. przed 1 lipca 2013 r.) wynagrodzenia wypłacane szwajcarskim przedsiębiorcom z tytułu należności ?licencyjnych nie podlegały opodatkowaniu tzw. podatkiem u źródła na terenie Polski. Tym samym polskie firmy nie były zobowiązane do potrącenia podatku przy wypłacie środków pieniężnych na rzecz szwajcarskich kontrahentów.
Resort otrzymywał oficjalne pismo
Wynikało to z bardzo nietypowej konstrukcji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 2 września 1991 r. zawartej pomiędzy Polską i Konfederacją Szwajcarską (dalej: UPO). Umowa ta przewidywała zasadniczo opodatkowanie wypłacanych należności licencyjnych podatkiem u źródła według stawki ?10 proc. Jednak na podstawie protokołu z 2 września 1991 r. stanowiącego integralną część tej umowy ustalono, że gdy Szwajcaria nie będzie pobierała podatku u źródła z tytułu należności licencyjnych, to opodatkowanie w tym zakresie nastąpi wyłącznie w państwie, w którym właściciel należności licencyjnych ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. W rezultacie przy takim rozwiązaniu opodatkowanie następowałoby tylko ?w państwie rezydencji (brak podatku u źródła w Polsce).
Dotychczas Ministerstwo Finansów otrzymywało corocznie oficjalne pismo od szwajcarskich organów podatkowych, w którym informowano o braku opodatkowania należności licencyjnych podatkiem u źródła na terenie Szwajcarii. Tym samym w związku ze spełnieniem warunku z protokołu do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wypłacane przez polskie podmioty wynagrodzenia z tytułu należności licencyjnych na rzecz szwajcarskich kontrahentów nie podlegały w Polsce opodatkowaniu. Informację taką Ministerstwo Finansów otrzymało również w 2013 roku. Mimo to zwolnienie z opodatkowania obowiązywało tylko do ?30 czerwca 2013 r.
Co zmienił protokół
Zmiana zasad opodatkowania wynika z wejścia w życie nowego protokołu do umo-?wy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 20 kwiet-?nia 2010 r. Obowiązuje on od ?17 października 2011 r. Spowodował, że z międzynarodowych regulacji usunięte zostały postanowienia dotyczące zwolnienia z podatku u źródła dla należności licencyjnych. Na podstawie przepisów przejściowych nowe przepisy w tym zakresie stosuje się dopiero w stosunku do należności licencyjnych wypłaconych od 1 lipca 2013 r. (zgodnie z art. XII protokołu).
Nowy protokół zmniejszył również wysokość opodatkowania podatkiem u źródła ?w przypadku należności licencyjnych – z 10 proc. do 5 proc. Warto przy tym zwrócić uwagę na treść art. XI ust. 3 tego protokołu. Wskazuje on, że jeżeli jakakolwiek inna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania ?z państwem WE lub EOG będzie przewidywała niższą stawkę, to stosuje się tę niższą stawkę.
Bez certyfikatu ?nie ma ulgi
Pomimo zasadniczej zmiany treści przepisów przedsiębiorcy nadal mają możliwość skorzystania ze zwolnienia ?z opodatkowania u źródła. ?W tym celu konieczne jest jednak spełnienie ściśle określonych warunków. Należy przy tym podkreślić, że zwolnienie jest możliwe zarówno na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jak i na podstawie ustawy o CIT (szczegółowe regulacje wykazują nieznaczne różnice). W jednym i w drugim przypadku konieczne jest jednak posiadanie certyfikatu rezydencji szwajcarskiego kontrahenta.
Ważne powiązania
Na podstawie art. 12 ust. 2a UPO opodatkowanie podatkiem u źródła nie występuje, jeżeli zapłata z tytułu należ-?ności licencyjnych następuje na rzecz spółki powiązanej ?(w odróżnieniu od ustawy o CIT wyraźnie wskazano, że nie chodzi tutaj o spółkę osobową). W art. XI ust. 2 nowego protokołu sprecyzowano definicję spółki powiązanej – warunek ten jest spełniony, jeśli spółka posiada co najmniej ?25 proc. udziału w innej spółce. W porównaniu do art. 21 ust. 3 ustawy o CIT definicja ?z UPO ma nieco szerszy zakres: zwolnienie jest możliwe także wtedy, gdy podmiot trzeci ?ma 25-proc. udział zarówno ?w pierwszej, jak i drugiej spółce.
Przykład
ABC sp. z o.o. z siedzibą ?w Polsce wypłaciła należności licencyjne z tytułu korzystania ?z praw do znaków towarowych należących do szwajcarskiej spółki XYZ AG. W obu podmiotach inna spółka kapitałowa posiada udział wynoszący 50 proc. ?Tego rodzaju płatność ?nie będzie obciążona podatkiem u źródła. Inaczej byłoby ?w sytuacji, gdyby udział kapitałowy był mniejszy ?niż 25 proc.
Tym samym w sytuacji gdy polski podmiot dysponuje certyfikatem rezydencji szwajcarskiego podmiotu oraz spełnia definicję podmiotu powiązanego, opodatkowanie podatkiem u źródła w Polsce nie wystąpi.
Jest alternatywa
Alternatywnie możliwe jest również wykorzystanie zwolnienia z art. 21 ust. 3 ustawy ?o CIT obowiązującego także ?w przypadku zagranicznych zakładów. Przepis ten może mieć zastosowanie na podstawie art. 21 ust. 8 oraz załącznika nr 5 do ustawy o CIT. Wobec zdecydowanie bardziej rygorystycznych wymagań niż te, które są przewidziane w UPO, jego stosowanie jest ograniczone wyłącznie do wyjątkowych przypadków. Należy zauważyć, że w tym przypadku konieczny jest udział w drugim podmiocie na poziomie 25 proc. przez okres co najmniej 2 lat.
Przykład
Wypłata należności licencyjnych następuje przez położony ?w Polsce zagraniczny zakład ?(np. oddział) spółki z siedzibą ?w Niemczech. Odbiorcą należności jest szwajcarska spółka XYZ AG, która posiada ?30 proc. udziałów w kapitale niemieckiej spółki.
Co istotne, zwolnienie dotyczy tylko spółek opodatkowanych podatkiem dochodowym (a więc od 2014 r. dotyczy również spółki komandytowo-akcyjnej). Oczywiście w tym wariancie także konieczne jest posiadanie certyfikatu rezydencji szwajcarskiego podmiotu. Podatnik musi także dysponować oświadczeniem, o którym mowa w art. 26 ust. 1f ustawy o CIT. Chodzi o potwierdzenie posiadania udziałów przez wymagany okres oraz oświadczenie o braku zwolnienia z podatku dochodowego od całości dochodów.
— Tomasz Kaczmarski ?jest doradcą podatkowym ?w Piekielnik i Partnerzy
Zdaniem autora:
Tomasz ?Piekielnik, doradca podatkowy, ?partner w Piekielnik i Partnerzy
Przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Konfederacją Szwajcarską należą do jednych ?z najbardziej skomplikowanych. W związku z mało czytelną zmianą przepisów bardzo łatwo popełnić błąd w trakcie ich interpretacji. ?W przypadku transakcji przeprowadzanych z podmiotami szwajcarskimi zalecana jest szczególna ostrożność oraz ewentualna pomoc doradcy podatkowego. Dodatkową trudność w interpretacji zapisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania stwarza także definicja samych należności licencyjnych. Trzeba ją wykładać ?w powiązaniu z polskimi przepisami ustawy o CIT (UPO jedynie zawęża zakres stosowania regulacji art. 21 polskiej ustawy), co często sprawia trudność nawet doświadczonym prawnikom. Niestety prawo umów międzynarodowych stworzone jest dla praktyków ?i jednocześnie specjalistów od międzynarodowego prawa podatkowego. Przedsiębiorca czy jego księgowy nie powinien podejmować się samodzielnie ich interpretacji.