Podobnie jak na Cyprze, niebawem może zniknąć zwolnienie z polskiego PIT dla osób pełniących funkcje kierownicze w spółkach założonych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tak przewiduje podpisany 11 grudnia protokół zmieniający umowę tego kraju z Polską o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wynagrodzenia dyrektorskie będą mogły być opodatkowane tylko w państwie rezydencji dyrektora. Oznacza to, że przestanie działać schemat optymalizacyjny dla osób, które de facto nie przebywają w Emiratach przez większą część roku.

Nowy protokół, tak jak niektóre inne podpisywane ostatnio przez nasz kraj podobne umowy, zawiera tzw. klauzulę obejścia prawa. Oznacza to, że fiskus będzie mógł podważyć istnienie polsko-emirackich struktur, jeśli zostały stworzone tylko w celu optymalizacji podatkowej.

W umowie pojawi się również tzw. klauzula nieruchomościowa. Oznacza ona, że np. zyski z przeniesienia własności udziałów, akcji lub innych praw w polskiej spółce, w której majątek składa się w więcej niż 50 proc. z majątku nieruchomego położonego w ZEA, mogą być opodatkowane w Emiratach.

W protokole została zmieniona także metoda wyłączenia z progresją na metodę odliczenia proporcjonalnego jako sposób unikania podwójnego opodatkowania. Uaktualniono też postanowienia umowy dotyczące wymiany informacji w sprawach podatkowych. Umowa musi być jeszcze ratyfikowana. Według przepisów przejściowych oznacza to, że wejdzie w życie nie wcześniej niż z początkiem 2015 r.

Z oszczędności podatkowych na wynagrodzeniach dyrektorskich korzystały już polskie firmy. Legalność takich schematów na podstawie dotychczasowej umowy potwierdzały też organy skarbowe w interpretacjach prawa podatkowego.