Od stycznia przedsiębiorców czeka rewolucja w VAT. Zmieniają się m.in. moment powstania obowiązku podatkowego i zasady wystawiania faktur. Nowe regulacje będą też miały wpływ na rozliczenie podatku dochodowego. Szczególnie uważać muszą ci przedsiębiorcy, którzy będą chcieli wystawiać wcześniej faktury.
Dochodowy miesiąc szybciej
– Nowe przepisy dopuszczają możliwość wystawiania faktur do 30 dni przed wydaniem towarów lub wykonaniem usługi – mówi Maciej Trzebny, menedżer w BT & A Group. – Załóżmy, że wydanie towaru z magazynu sprzedawcy nastąpiło 31 stycznia i tego dnia została wystawiona faktura. Transport dotarł do kontrahenta 2 lutego, a z umowy wynika, że dopiero tego dnia doszło do dostawy. VAT od tej transakcji zapłacimy w rozliczeniu za luty, ale CIT albo PIT już za styczeń.
Rozbieżności w rozliczeniu
Skąd te rozbieżności?
– Z przepisów o podatkach dochodowych wynika, że przychód powstaje w momencie wydania towaru lub wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury – tłumaczy Piotr Zając, doradca podatkowy, menedżer w kancelarii Mazars Audyt. – W naszym przykładzie sprzedawca wystawił fakturę już w styczniu i za ten miesiąc powinien zapłacić CIT (lub PIT). Można się wprawdzie spierać, czy przychód należny powstaje przed transakcją, ale obawiam się, że fiskus nie będzie miał co do tego wątpliwości. Firmy muszą to uwzględnić podczas wcześniejszego dokumentowania sprzedaży.
– Rozliczając podatek dochodowy, trzeba też pamiętać, że ustawodawca utrzymał możliwość wystawiania faktur zbiorczych – mówi Maciej Trzebny. – Korzystną zmianą jest to, że można je będzie sporządzać do 15. dnia następnego miesiąca. Przychód jednak powstanie w poprzednim.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB3/423-465/13-4/MS1), odnosząca się już do przyszłorocznych przepisów. Wystąpiła o nią spółka, która sprzedaje zarówno towary, jak i usługi. Konkretnie handluje oprogramowaniem komputerowym, wdraża je, prowadzi szkolenia i zajmuje się obsługą techniczną.
Wystarczy jeden wpis w ewidencji
Spółka zapytała fiskusa o transakcje udokumentowane jedną fakturą, przykładowo sprzedaż, której dokonano 6 stycznia, i usługę wykonaną 31 stycznia. W którym momencie ma zaewidencjonować przychód? Czy ma to zrobić na koniec miesiąca? Czy też konieczne jest ewidencjonowanie każdej transakcji osobno w momencie jej przeprowadzenia?
Stołeczna Izba Skarbowa przypomniała, że faktura stanowi dowód księgowy będący podstawą ujmowania w księgach rachunkowych przychodu należnego. Jej zdaniem spółka może przychód udokumentowany zbiorczą fakturą rozpoznać w ostatnim dniu miesiąca, w którym dokonano dostawy lub wykonano usługi. Nie musi więc ewidencjonować każdej transakcji osobno (mimo że przychód powstaje w różnych momentach).
Eksperci zwracają też uwagę na specyficzne zasady rozliczania usług ciągłych, np. najmu, dzierżawy, leasingu, ochrony, obsługi prawnej.
– Łatwo tu będzie o pomyłkę i zbyt późne rozpoznanie przychodu, w szczególności wtedy, kiedy są wystawiane faktury zbiorcze – mówi Piotr Zając.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl
Faktura szybciej albo później
Obecnie fakturę co do zasady wystawia się nie później niż siódmego dnia od wydania towaru lub wykonania usługi. Od stycznia przyszłego roku udokumentować transakcję będziemy mogli do 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym ją przeprowadzono. Faktury nie będą mogły być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi. Podobnie dokumentować będziemy zaliczki. Od tych zasad są oczywiście wyjątki. Tak np. w przypadku usług budowlanych fakturę będzie się wystawiać nie później niż 30. dnia od wykonania usługi. W wypadku najmu, leasingu, ochrony, stałej obsługi prawnej i biurowej – nie później niż z upływem terminu płatności.