Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny postanowił skierować pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sposobu opodatkowania PIT tzw. nieodpłatnych świadczeń.

Wątpliwości jednego ze składów orzekających NSA ujawniły się na tle sprawy dotyczącej przewozu pracowników z pracy i do pracy finansowanego przez firmę zatrudniającą. Pytanie prawne ma jednak szerszy kontekst, bo dotyczy przepisów ustawy o PIT, które – zdaniem NSA – w niedostateczny sposób precyzują pojęcie nieodpłatnych świadczeń, sposobu wyliczenia przychodu z tego tytułu i jego wartości.

Jak tłumaczył sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, samo rozumienie pojęcia „nieodpłatne świadczenia" nie budzi wątpliwości w orzecznictwie sądów administracyjnych. Jednak to, w jaki sposób przypisać przychód z tego tytułu konkretnemu pracownikowi – już tak.

Chodzi o sytuacje, w których ze środków pracodawcy finansowane jest świadczenie na rzecz określonej grupy pracowników, np. uczestników imprez integracyjnych. W ocenie NSA trudności z przypisaniem konkretnego przychodu konkretnej osobie to wynik wadliwej legislacji, objawiającej się głównie brakiem jednoznacznych przepisów i precyzji.

Ze względu na pytanie prawne w sprawie dowozu pracowników NSA nie zajął się wczoraj wnioskami dotyczącymi opodatkowania imprez integracyjnych i integracyjno-szkoleniowych. Dwie sprawy, w których poszerzone składy miały podjąć uchwały z wniosku rzecznika praw obywatelskich i prokuratora generalnego, zostały zawieszone (sygn. II FPS 3/13 i II FPS 6/13).

Przewodniczący składu, sędzia NSA Grzegorz Krzymień, przypomniał, że w razie skierowania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego zawieszenie postępowań w innych sprawach ma charakter fakultatywny.

– Do tej pory zazwyczaj składy orzekające nie korzystały z tej możliwości, uznając, że nie ma takiej potrzeby – mówił sędzia Krzymień.

Jednakże w tym wypadku ten skład orzekający uznał zawieszenie za konieczne. Jako główny powód zmiany podejścia do instytucji zawieszenia postępowania NSA wskazał nowe trendy, jakie pojawiły się w orzecznictwie TK, tj. nowe wymogi dotyczące elementów konstrukcyjnych podatków.

Dodatkowym argumentem okazał się wniosek z 16 stycznia 2013 r. w sprawie o zbadanie konstytucyjności przepisów w odniesieniu do imprez integracyjnych, złożony do TK przez PKPP Lewiatan. Postanowienie jest prawomocne.

—olat

sygnatura akt: II FSK 2797/11