Tak wynika z interpretacji podatkowej nr IPPB1/415-150/13-2/MS wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie

Pani M. wraz z mężem kupili 85-metrowe mieszkanie na kredyt, który mają spłacać wraz z odsetkami przez  40 lat. Mieszkają tam razem z dwójką dzieci. Jednocześnie na powierzchni około 55 proc. mieszkania  pani M. prowadzi działalność gospodarczą – robi projekty graficzne oraz pozyskuje klientów na usługi projektowe budowlane wraz z montażem. Jak sama twierdzi, potencjalni klienci często przychodzą do niej do domu i - na wyznaczonej powierzchni – omawiają z nią kwestie związane z jej usługami.

Pani M. chciała wiedzieć, czy ma prawo odliczyć od przychodu z działalności aż 55 proc. zapłaconych odsetek od kredytu mieszkaniowego.  Proporcja ta bierze się stąd, że 55 proc.  powierzchni mieszkaniowej wykorzystywana jest przez podatniczkę do działalności gospodarczej, z której się utrzymuje. Fiskus nie miał nic przeciwko temu. Jego zdaniem nie ma znaczenia, że kredyt mieszkaniowy jest kredytem zaciągniętym przez osobę fizyczną, a nie podmiot gospodarczy. Decydujące dla ustalenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów jest faktyczne przeznaczenie kredytu, a nie rodzaj zaciągniętego kredytu czy też jego nazwa stosowana przez bank.

- Warunkiem uznania za koszt uzyskania przychodów, odsetek od kredytu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między zaciągniętym kredytem, a przychodem z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 22 ust. 1  ustawy o PIT oraz ich zapłacenie – uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.

Dodał, że ciężar udowodnienia, że taki związek istnieje spoczywa na podatniczce. To ona musi zatem wykazać, że konkretny wydatek jest związany z uzyskanym przychodem lub  prowadzoną działalnością nakierowaną na uzyskanie przychodu.

Wysokość odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów należy, zdaniem fiskusa,  wyliczyć w takiej proporcji, w jakiej pozostaje powierzchnia lokalu wykorzystywana przez podatnika w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej do całkowitej powierzchni lokalu. Natomiast odsetki od kredytu zapłacone do dnia przekazania pomieszczeń do używania zwiększają wartość początkową środka trwałego i mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jedynie pośrednio - poprzez odpisy amortyzacyjne.