Jeżeli w przedstawionym stanie faktycznym pracownik wykonuje na aktualnym stanowisku pracy obowiązki związane z wykorzystaniem wiedzy, jaką nabędzie w trakcie uzyskania uprawnień doradcy podatkowego, to, z uwagi na zakres merytoryczny kursu, w wydatku na jego sfinansowanie można dopatrywać się związku z przychodem pracodawcy.

Jednak ewentualne wykonywanie zawodu doradcy podatkowego przez pracownika na rzecz spółki, w ramach stosunku pracy, nie będzie możliwe. Spółka ta nie posiada bowiem statusu spółki doradztwa podatkowego. Oznacza to, że w istocie uzyskanie uprawnień zawo dowych przez pracownika wykluczy w przyszłości możliwość wykonywania przez niego usług doradztwa podatkowego na rzecz spółki w ramach obecnej umowy o pracę. Istnieje również małe prawdopodobieństwo, aby spółka działająca w branży budowlanej rozpoczęła świadczenie usług doradztwa podatkowego.

Podnoszenie kwalifikacji w ramach stosunku pracy powinno co do zasady dotyczyć pracy wykonywanej przez pracownika obecnie, chyba że pracodawca zamierza zaproponować pracownikowi inne warunki pracy, np. pracę na innym stanowisku, ze względu na zmianę profilu działalności firmy. Z uwagi na to, że po uzyskaniu uprawnień doradcy podatkowego pracownik nie będzie mógł wykorzystać zdobytych uprawnień w ramach stosunku pracy, może powstać ryzyko sporu z organami podatkowymi.

Odmienne skutki będzie mieć sytuacja, w której spółka działająca w branży budowlanej sfinansuje pracownikowi działu prawnego koszty aplikacji radcowskiej. Przykładowo Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 4 czerwca 2013 r. (ITPB2/415-305/13/MN) na pytanie podatnika, czy kwotę zapłaconą na pokrycie kosztów aplikacji radcowskiej pracownika będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, odpowiedziała twierdząco. W interpretacji tej pokreślono, że odbycie aplikacji przez pracownika zmierza do podniesienia jego kwalifikacji zawodowej, co przyczyni się do lepszego wykonywania przez pracownika jego obowiązków wobec spółki.

—Joanna Litwińska, konsultantka w ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego