Tak uznał w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Postępowanie przed organami fiskusa dotyczyło sanacyjnej, 75-proc. stawki PIT od dochodów z nieujawnionych źródeł, ale NSA rozpatrywał kwestię proceduralną.
W 2010 r. skarbówka rozpoczęła prześwietlanie rozliczeń podatniczki za 2006 r. Jej pełnomocnik złożył wniosek o zawieszenie postępowania, zwracając uwagę na inne postępowanie toczące się przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Trybunał miał zbadać zgodność z konstytucją przepisów o opodatkowaniu dochodu z nieujawnionych źródeł przychodów (wyrok wydał 18 lipca 2013 r., sygn. SK 18/09). Podobna kwestia, dotycząca zawieszenia postępowania, pojawia się zawsze, gdy na rozstrzygnięcie Trybunału czeka sprawa dotycząca zgodności przepisów z konstytucją lub gdy Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiada na pytanie o interpretację prawa unijnego, która może podważać polskie regulacje.
Fiskus musi domniemywać zgodność przepisów ustawy z konstytucją
Na podstawie art. 201 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej skarbówka musi zawiesić postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Fiskus twierdził, że Trybunał Konstytucyjny nie jest sądem ani organem, o którym mowa w przytoczonym przepisie, a rozstrzygana przez niego kwestia nie jest zagadnieniem wstępnym, od którego zależy rozstrzygnięcie sprawy podatkowej.
Po rozpatrzeniu skargi podatniczki Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zgodził się z organami podatkowymi.
Sprawa trafiła do NSA, ale i tam jej argumenty nie znalazły aprobaty.
– Sama hipotetyczna możliwość wyeliminowania z obrotu prawnego przepisu prawa, uprawdopodobniona jedynie faktem złożenia wniosku o zbadanie zgodności tego przepisu z konstytucją, nie jest dostateczną podstawą do stwierdzenia, że powstało zagadnienie wstępne – stwierdził NSA.
Dopóki przepis nie został uznany za sprzeczny z ustawą zasadniczą, organy muszą go stosować. Gdy w wyniku orzeczenia TK okazuje się, że był sprzeczny, podatnik może złożyć skargę o wznowienie postępowania.
sygnatura akt II FSK 2644/11