Takie stanowisko przedstawił w niedawnej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPP3/443A-30/13-4/BJ).
Z wnioskiem o jej wydanie zwrócił się przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na produkcji i dystrybucji wyrobów tytoniowych. Pytający jest zarejestrowanym podatnikiem akcyzy. Posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego obejmujące: produkcję, przetwarzanie i magazynowanie wyrobów tytoniowych, a także pozwolenie na ich przemieszczanie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy między składami podatkowymi.
Przedsiębiorca wyjaśnił, że zamierza wynająć lub kupić, a następnie podnajmować lub wynajmować półautomatyczne maszyny do ręcznego sporządzania papierosów. Maszynka napełnia tytoniem umieszczone w niej gilzy (bibułki) papierosowe. Osoba napełniająca gilzy musi każdorazowo nacisnąć przycisk startu, który umożliwia napełnienie pojedynczej bibułki.
Zamiarem wnioskodawcy jest wprowadzenie maszynek do sieci własnych lub obcych sklepów detalicznych.Właściciel sklepu uiszczałby opłatę za dzierżawę sprzętu. Konsument korzystałby z możliwości samodzielnego sporządzenia papierosów w danym punkcie sprzedaży, zawierając, w momencie uruchomienia urządzenia przyciskiem start, jednorazową umowę na wynajem sprzętu do własnych potrzeb. Sporządzenie papierosów osobiście przez konsumenta bez udziału właściciela sklepu byłoby możliwe jedynie z tytoniu, od którego została już zapłacona akcyza.
Podatnik wykazał, że ustawa akcyzowa wymienia wyczerpująco czynności opodatkowane, w tym produkcję wyrobów akcyzowych, ale wśród tych czynności nie ma wynajmu maszynek. – Konsument nie jest podatnikiem podatku akcyzowego, a wytworzone przez niego papierosy nie podlegają akcyzie, gdyż nie są przeznaczone do sprzedaży, a podatek akcyzowy został już odprowadzony przez producenta tytoniu do palenia na etapie wyprowadzenia ze składu podatkowego – wyjaśnił.
Izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem. – Klient wnioskodawcy, zawierając jednorazową umowę na wynajem ww. maszyny do własnych potrzeb, będzie samodzielnie sporządzał papierosy w danym punkcie sprzedaży z tytoniu, od którego został już zapłacony podatek akcyzowy.
Tak więc wnioskodawca nie będzie zajmował się wytwarzaniem papierosów czyli ich produkcją – potwierdził fiskus.