Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kolejna sprawę dotyczącą opodatkowania VAT tzw. zabudowy na wymiar (sygnatura akt: I FSK 614/12).
W zakresie sprzętu AGD wyrok okazał się niekorzystny dla podatnika.
Kuchnia i kuchenka
O interpretację prosiła firma, która zajmuje się projektowaniem zabudowy kuchennej i szaf wnękowych. Realizacja projektu, oprócz mebli na wymiar i ich montażu, obejmuje sprzęt AGD. Spółka podkreśliła, że sprzęt do zabudowy w przeciwieństwie do tradycyjnego nie jest bezpośrednio gotowy do użytku. Dopiero zamontowanie go w meblach pod wymiar oraz ich instalacja czyni możliwym korzystanie z ich funkcji. W związku z tym zabudowa AGD jest związana z montażem stolarki budowlanej.
8 proc. stawkę VAT co do zasady NSA dopuszcza dla trwałej zabudowy na wymiar
Firma zapytała, jaką stawką należy opodatkować „czystą" dostawę sprzętu AGD pod zabudowę, z montażem zabudowy kuchennej. Jej zdaniem usługa montażu zabudowy kuchennej i szaf wnękowych w budynkach i lokalach mieszkalnych sklasyfikowanych w dziale 11, w tym również dostawa sprzętu AGD, podlega 8 proc. VAT.
Innego zdania był fiskus. Stwierdził, że do wykonywanej przez firmę usługi, polegającej na zaprojektowaniu, wytwarzaniu i montażu trwałej zabudowy kuchennej wraz z dostawą i montażem sprzętu AGD od 1 stycznia 2011 r. zastosowanie ma podstawowa 23- proc. stawka VAT. Urzędnicy podkreślili, że preferencyjna stawka podatku ma zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie potwierdził to stanowisko.
Spółka zaskarżyła niekorzystny dla siebie wyrok i częściowo wygrała. Sędzia NSA Arkadiusz Cudak wyjaśnił, że zasadnicze znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy ma uchwała NSA z 24 czerwca 2013 r. (sygn. I FPS 2/13).
Połowiczna wygrana
Zgodnie z jej treścią od 1 stycznia 2011 r. świadczenie kompleksowe – zaprojektowanie, dopasowanie oraz montaż komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową, w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – stanowi usługę modernizacji objętą obniżoną stawką VAT. Dlatego wyrok WSA w zakresie zabudowy kuchennej na wymiar jest błędny.
Nie dotyczy to jednak dostawy sprzętu AGD przeznaczonego do montażu w kuchniach na wymiar. Uchwała tej kwestii nie dotyka. W ocenie NSA taki sprzęt AGD nawet służący do zabudowy nie podlega preferencyjnej 8 proc. stawce VAT, bo nie jest elementem modernizacji.
Wyrok jest prawomocny.