Wynagrodzenia członków zarządów spółek zarejestrowanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są wolne od polskiego PIT. Potwierdza to interpretacja wydana 13 sierpnia przez Izbę Skarbową w Łodzi. A ponieważ Emiraty również nie pobierają od takich wynagrodzeń podatku – wydaje się to dobrą metodą optymalizacji.

W interpretacji zostało zaznaczone, że korzystający z tego podatnik nie musi posiadać certyfikatu rezydencji spółki w ZEA. Powinien jednak ustalić, czy taka spółka jest rezydentem podatkowym Emiratów „i być w stanie udokumentować ten fakt w przyszłości na potrzeby czynności sprawdzających" – czytamy w dokumencie.

Struktura optymalizacyjna powinna mieć uzasadnienie gospodarcze

Eksperci zwracają uwagę, że ta interpretacja to kolejne potwierdzenie, że schematy optymalizacyjne z wykorzystaniem ZEA są legalne. Przedtem fiskus kilkakrotnie wypowiadał się podobnie.

– Można zatem mówić o pewnej konsekwencji w tych interpretacjach, co dobrze wróży planowaniu podatkowemu z użyciem spółek w ZEA – zauważa Ewa Szelenbaum, doradca podatkowy w kancelarii TPA Horwath. Ekspertka dodaje jednak, że jeżeli osoba osiągająca dochody w tym kraju, ma także dochody w Polsce, to zyski z Emiratów podwyższają efektywną stawkę opodatkowania dochodów objętych PIT w Polsce.

– Inna ważna sprawa to takie sformułowanie obowiązków dyrektora, aby wskazywało na pełnienie funkcji zarządczych czy nadzorczych, a nie doradczych, do których zasadniczo nie ma zastosowania preferencyjny przepis o opodatkowaniu dyrektorów – radzi Ewa Szelenbaum.

Podejmując działalność w Emiratach, trzeba też pamiętać, że nie wszystkie rodzaje tamtejszych spółek spełniają warunki zwolnienia z podatku dochodowego dla kadry kierowniczej. Niektóre muszą mieć przewagę akcjonariatu lokalnego, co polskim inwestorom nie zawsze musi odpowiadać – przestrzega Marek Jarocki, doradca podatkowy w firmie EY. Dodaje, że władze skarbowe będą się uważnie przyglądały, czy istnienie takiej struktury ma rzeczywiste, pozapodatkowe, gospodarcze uzasadnienie. Jeśli okaże się, że jest ono pozorne – zakwestionują one zwolnienie podatkowe.

Wprawdzie fiskus potwierdza emirackie korzyści podatkowe, ale w ciągu kilku lat mogą one zniknąć. Polska renegocjuje bowiem umowę podatkową z ZEA, a zwolnienie podatkowe dla dyrektorów może zniknąć podobnie jak to się stało w umowie z Cyprem.

numer interpretacji: IPTPB2/415- 346/13-6/AKr