Nie trzeba płacić podatku od zapomogi przyznanej w związku z ciężką chorobą w rodzinie. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Łodzi.
O interpretację wystąpiła firma, której pracownica złożyła wniosek o przyznanie zapomogi pieniężnej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Powodem była choroba męża, u którego nastąpił nawrót choroby nowotworowej. Rodzina znalazła się w ciężkiej sytuacji materialnej, ponieważ wydatki na leczenie pochłaniają większość domowego budżetu.
Zgodnie z regulaminem funduszu wsparcie można przeznaczyć m.in. na bezzwrotną pomoc pieniężną w razie długotrwałej choroby. Osobami uprawnionymi do świadczeń są pracownicy oraz członkowie ich rodzin. Ponieważ zostały spełnione warunki przyznania pomocy, firma wypłaciła pracownicy 1,5 tys. zł. Nie zmniejszała tej kwoty o zaliczkę na podatek, uznała bowiem, że można tutaj zastosować zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że nieopodatkowane są zapomogi otrzymane po indywidualnych zdarzeniach losowych, klęskach żywiołowych, długotrwałej chorobie lub śmierci – do wysokości nie przekraczającej 2280 zł rocznie. Ponieważ jest to pierwsza zapomoga wypłacona pracownicy w tym roku, ma ona prawo do zwolnienia.
Fiskus się z tym zgodził. Przyznał, że zostały spełnione warunki zwolnienia wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT. Zaznaczył, że wprawdzie przepisy podatkowe nie definiują takich pojęć jak „długotrwała choroba" czy „zapomoga", ale ich wykładnia językowa potwierdza prawo do ulgi. Pierwszy termin oznacza chorobę wymagającą długotrwałego leczenia w sposób stały lub przez długi okres. Z medycznego punktu widzenia długotrwałe to choroby przewlekłe, nieuleczalne, a także wrodzone.
Zapomoga to natomiast bezzwrotna pomoc finansowa udzielana osobom fizycznym zwykle w związku ze zdarzeniem losowym. To świadczenie jednorazowe mające na celu wsparcie osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej.
IS dodała, że pracodawca wypłacający zapomogę powinien każdorazowo ocenić, czy można zastosować zwolnienie podatkowe. W przedstawionej sytuacji warunki ulgi zostały spełnione, firma postąpiła więc prawidłowo, nie potrącając zaliczki na podatek.
numer interpretacji: IPTPB1/415- 316/13-2/AG