Reklama
Rozwiń

VAT: szkolna stołówka to nie restauracja - wyrok NSA

Fiskus domaga się VAT od opłat za posiłki dla dzieci, choć sądy administracyjne regularnie odmawiają takiej interpretacji przepisów, uznając, że gmina nie prowadzi opodatkowanej działalności gospodarczej.

Aktualizacja: 07.09.2020 07:35 Publikacja: 07.09.2020 07:22

VAT: szkolna stołówka to nie restauracja - wyrok NSA

Foto: AdobeStock

Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienia zdania w kwestii podatkowej kwalifikacji opłat za posiłki w stołówkach szkolnych. Pomimo uporu fiskusa kolejny raz przypomniał mu, że gmina, pobierając opłaty za obiady, nie działa jako podatnik VAT. Trudno zwłaszcza uznać, że zapewnienie wyżywienia w placówkach szkolnych jest tym samym co komercyjna działalność gastronomiczna.

Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej. Gmina zapytała, czy jest podatnikiem VAT w związku ze świadczonymi usługami sprzedaży obiadów w stołówce szkolnej na rzecz uczniów publicznej szkoły podstawowej. Sama nie miała wątpliwości, że sprzedaż obiadów w stołówce szkolnej jest wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnikiem VAT nie jest organ władzy publicznej wykonujący swoje zadania ustawowe. W ocenie gminy zapewnienie wyżywienia w stołówkach szkolnych jest właśnie zadaniem z zakresu edukacji publicznej. Zwłaszcza że opłaty za wyżywienie dla uczniów i przedszkolaków obejmują jedynie tzw. wkład do kotła, czyli koszty związane z zakupem składników potrzebnych do przygotowania posiłków.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie