VAT: szkolna stołówka to nie restauracja - wyrok NSA

Fiskus domaga się VAT od opłat za posiłki dla dzieci, choć sądy administracyjne regularnie odmawiają takiej interpretacji przepisów, uznając, że gmina nie prowadzi opodatkowanej działalności gospodarczej.

Aktualizacja: 07.09.2020 07:35 Publikacja: 07.09.2020 07:22

VAT: szkolna stołówka to nie restauracja - wyrok NSA

Foto: AdobeStock

Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienia zdania w kwestii podatkowej kwalifikacji opłat za posiłki w stołówkach szkolnych. Pomimo uporu fiskusa kolejny raz przypomniał mu, że gmina, pobierając opłaty za obiady, nie działa jako podatnik VAT. Trudno zwłaszcza uznać, że zapewnienie wyżywienia w placówkach szkolnych jest tym samym co komercyjna działalność gastronomiczna.

Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej. Gmina zapytała, czy jest podatnikiem VAT w związku ze świadczonymi usługami sprzedaży obiadów w stołówce szkolnej na rzecz uczniów publicznej szkoły podstawowej. Sama nie miała wątpliwości, że sprzedaż obiadów w stołówce szkolnej jest wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem podatnikiem VAT nie jest organ władzy publicznej wykonujący swoje zadania ustawowe. W ocenie gminy zapewnienie wyżywienia w stołówkach szkolnych jest właśnie zadaniem z zakresu edukacji publicznej. Zwłaszcza że opłaty za wyżywienie dla uczniów i przedszkolaków obejmują jedynie tzw. wkład do kotła, czyli koszty związane z zakupem składników potrzebnych do przygotowania posiłków.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników
Podatki
Budowle jaśniej zdefiniowane dla celów podatkowych
Podatki
Kasy online jednak nie trzeba będzie połączyć z terminalem płatniczym
Podatki
JPK_CIT: sztuczna inteligencja pomoże skarbówce i samym podatnikom
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Ustawa o globalnym podatku podpisana. Ale warto ją złagodzić