Izba skarbowa wyjaśnia (IPTPP1/443-375/13-2/IG), że zgodnie z art. 15 ustawy od towarów i usług (Dz. U z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) Towarzystwo Muzyczne jest podatnikiem VAT. W myśl art. 86 ust 1 tej ustawy prawo do odliczenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje co do zasady wymienionym w art. 15 podmiotom w ramach wykonywania czynności opodatkowanych.
Zgodnie z treścią art. 88 ust. 4 kwotę podatku mogą obniżyć czynnie zarejestrowani podatnicy VAT oraz gdy nabyte towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności, które zostały opodatkowane. Aby podatnik mógł obniżyć podatki musi wystąpić związek między zakupem a czynnościami opodatkowanymi, które wykonuje.
Podatnik we wniosku informuje, że Towarzystwo Muzyczne nie jest czynnym podatnikiem VAT, ale korzysta ze zwolnienia podmiotowego w oparciu o art. 113 ust.1 ustawy o VAT. Prowadzi działalność w zakresie kultywowania tradycji, twórczości kulturalnej i artystycznej na podstawie ustawy o stowarzyszeniach.
Wnioskodawca wyjaśnia, że zakup instrumentów dętych dla towarzystwa jest konieczny ze względu na braki w wyposażeniu powstałe po zwiększeniu składu stowarzyszenia. Ponadto wskazuje, że zakup helikonu, o który Stowarzyszenie wnioskuje w ramach wdrażanie lokalnych strategii rozwoju będzie służył jedynie nauce prowadzonej nieodpłatnie oraz podczas koncertów i występów artystycznych nieopodatkowanych VAT.
Wobec powyższego Izba Skarbowa stwierdziła, że towarzystwo Muzyczne nie spełnia przesłanek, które pozwala na odliczenie VAT. Argumentuje to faktem, iż w tym wypadku zakup instrumentu do realizacji projektu nie ma związku z czynnościami opodatkowanymi VAT. Nadto treść przepisu art. 88 ust. 4 ustawy uniemożliwia odliczenie VAT dla niezarejestrowanych podatników VAT.
W związku brakiem kwalifikacji podatnika do odliczenia omawianego podatku nie może on równie otrzymać zwrotu różnicy między podatkiem naliczonym, a należnym. Co odzwierciedla rozdział 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r., poz. 247, z późn. zm.)
Reasumując w przedstawionej przez wnioskodawcę sytuacji nie może przysługiwać prawo odliczenia VAT zgodnie z zasadami w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.