Takie wnioski płyną z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (C 219/12). Orzeczenie dotyczy sprawy Austriaka, ale ma zastosowanie także do opodatkowania sprzedaży prądu z polskich dachów. Trybunał uznał, że Thomas Fuchs, który regularnie dostarczał odpłatnie do publicznej sieci elektrycznej energię wytworzoną we własnej instalacji, prowadził działalność gospodarczą.
– Z punku widzenia właściciela modułów fotowoltaicznych w Polsce to korzystne rozstrzygnięcie – ocenia Kamil Lewandowski, doradca podatkowy, partner w FL Tax. – Sprzedawca prądu z przydomowej elektrowni może bowiem odliczyć VAT związany z kosztami jej instalacji i utrzymania. Odbiorcy energii – podatnicy VAT – także mają możliwość odliczenia. Cena opodatkowanego prądu nie jest z ich perspektywy wyższa od zwolnionego z VAT – tłumaczy ekspert. Instalacja Austriaka nie pozwalała na magazynowanie energii, która w całości była sprzedawana operatorowi publicznej sieci na podstawie bezterminowej umowy. Thomas Fuchs jednocześnie był odbiorcą prądu.
Zużycie bez znaczenia
Austriak w ciągu kilku lat zużył ponad dwukrotnie więcej prądu, niż sprzedał. Organy podatkowe twierdziły, że nie można mówić o działalności gospodarczej, tylko o sposobie na obniżenie rachunków.
Sprzedaż energii i zużycie prądu z tej samej sieci to niezależne transakcje
– Działalność polegająca na dostawie energii elektrycznej (...) jest niezależna od poboru przez użytkownika modułu fotowoltaicznego energii z sieci na potrzeby gospodarstwa domowego, w związku z czym ilość energii wyprodukowanej w stosunku do ilości energii zużytej jest bez znaczenia z punktu widzenia zakwalifikowania owej dostawy jako działalności gospodarczej – odrzucił ten argument TSUE. Pogląd ten można odnieść także do definicji podatnika i działalności gospodarczej na gruncie polskiej ustawy o VAT.
Odzyskanie VAT to formalność
Podatnikiem jest ten, kto samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą, bez względu na jej cel czy rezultat. Działalność ta to m.in. produkcja lub wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych (energia na potrzeby VAT jest towarem). –
Sprzedający prąd posiadacz kolektorów solarnych zasadniczo prowadzi działalność opodatkowaną – ocenia Kamil Lewandowski. Ekspert podkreśla, że decydujące są wyłącznie obiektywne kryteria, niezależne od sprzedawcy.
Podatnik korzysta jednak ze zwolnienia, jeśli wartość jego rocznego obrotu nie przekracza 150 tys. zł. Można też wybrać opodatkowanie, co umożliwia odliczenie VAT z faktur zakupowych związanych z działalnością gospodarczą. Oznacza to obowiązek składania deklaracji za miesięczne lub kwartalne okresy.