Zgodnie z metodą podatkową (art. 15a ustawy o CIT) różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe. Jednak dotyczy to tylko tych zrealizowanych. W rachunku podatkowym mogą być ujmowane tylko różnice kursowe powstałe w wyniku zapłaty. Nie musi to być koniecznie przelew bankowy.
Uregulowanie zapłaty może mieć także formę potrącenia wierzytelności – kompensaty. Różnice kursowe powstałe z wyceny bilansowej transakcji wyrażonych w walutach obcych – czyli różnice niezrealizowane – nie są ani kosztami, ani przychodami podatkowymi.
W takim przypadku jednostka, która podlega obowiązkowi badania sprawozdania finansowego i stosuje podatkową metodę ustalania różnic kursowych, będzie musiała ustalić z tego tytułu aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego.Różnice kursowe z wyceny bilansowej zaliczy ona do różnic przejściowych. Różnice przejściowe będą uwzględnione w kosztach lub przychodach podatkowych dopiero w momencie, kiedy zobowiązanie lub należność zostaną uregulowane. Dodatnie niezrealizowane różnice kursowe stanowią dodatnie różnice przejściowe.
Te z kolei są podstawą do ustalenia rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Niezrealizowane ujemne różnice kursowe są przyczyną powstania ujemnych różnic przejściowych i w efekcie obliczenia aktywów z tytułu podatku odroczonego.