NSA w składzie siedmiu sędziów rozstrzygnął spór o interpretację montażu w ustawie o VAT (sygn. I FPS 2/13). Kwalifikacja montażu szaf, zabudowy kuchennej i łazienkowej jako modernizację powoduje, że usługa ta jest opodatkowana niższą stawkę VAT.
Należy podkreślić, że uchwała odnosi się do pewnej grupy osób. Orzeczenie dotyczy mieszkańców domów i mieszkań, które objęto społecznym programem mieszkaniowym. Są to zamieszkujący budynki jednorodzinne o powierzchni użytkowej, która nie przekracza 300 m kw. oraz mieszkań do 150 m kw.
Spółka montująca meble pod zabudowę zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu interpretację izby skarbowej o tym, która stanowiła, że montaż mebli jest dostawą towarów i nie przysługuje jej 8 proc. Stawka VAT
Opolski Sąd Administracyjny podzielił stanowisko izby skarbowej i stwierdził, że montaż mebli do zabudowy nie jest modernizacją, a dostawą towarów, którą obejmuje 23 proc. Stawka VAT.
W następstwie tego spółka meblowa złożyła skargę kasacyjną do NSA. Sąd uznał, że sprawa z uwagi na wątpliwości jej dotyczące powinna być rozstrzygnięta w drodze uchwały NSA.
Podczas rozprawy przed NSA pełnomocnik firmy podtrzymał dotychczasowe
Stanowisko o montażu mebli do zabudowy, który jest modernizacją. Argumentacja strony polegała na wykładni językowej definicji modernizacji opracowanej przez prof. Jerzego Bralczyka. Zgodnie z nią modernizacja to trwały montaż i ulepszenie rzeczy". Pogląd ten potwierdziło również stowarzyszenie Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Federacja MSP.
Ministerstwo Finansów przekonuje, że modernizacja to unowocześnienie i ulepszenie. Jednak odnosi się do budynku, a nie do jego wyposażenia.
Prokurator Anna Podsiadło z Prokuratury Generalnej zgadza się z zaskarżoną interpretacją izby skarbowej i twierdzi, że montaż ten jest dostawą towaru, a w związku z tym nie podlega preferencyjnej stawce VAT.
Stanowisko siedmioosobowego składu sądu stanowi, że meble wnękowe i meble do zabudowy są modernizacją i obejmuje je preferencyjna stawką VAT. Sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek wyjaśniła, że 8 proc. stawce VAT podlegają te meble, które są trwale powiązane z budynkiem lub jego częścią.
Zdanie odrębne do uchwały złożył sędzia Adam Bącal, który jednak nie uzasadnił swojego stanowiska.