Miejsce opodatkowania ustala się na podstawie położenia nieruchomości, w której znajduje się serwerownia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt: III SA/Wa 3505/12).
Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej wydanej na wniosek przedsiębiorcy świadczącego usługi kolokacyjne. Polegają na zapewnieniu urządzeniom umieszczonym w jego budynku lub innym pomieszczeniu prawidłowych warunków normalnego działania, tj. dostarczeniu energii elektrycznej, chłodzenia, ochrony oraz łączności telekomunikacyjnej.
Klienci podatnika mogli umieszczać sprzęt w centrum danych wnioskodawcy, ale bez dostępu do samych pomieszczeń. Podatnik zapewniał optymalne warunki działania sprzętu do składowania i przetwarzania danych, obsługi stron internetowych, poczty elektronicznej czy świadczenia usług informatycznych. Dostęp do urządzeń był ograniczony do wizyt w uzgodnionych terminach.
Przedsiębiorca zapytał o miejsce opodatkowania VAT usługi. Zgodnie z ogólną zasadą usługi świadczone na rzecz podatników VAT, głównie firm, są opodatkowane w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy. Usługi świadczone zagranicznym klientom nie powinny być opodatkowane w Polsce.
Związek z konkretną nieruchomością przesądza o opodatkowaniu
Jeden z wyjątków od powyższej zasady dotyczy usług związanych z nieruchomościami – VAT należny powstaje w kraju, w którym znajduje się nieruchomość.
Podatnik uznał, że wyjątek ten nie ma zastosowania do jego sytuacji, gdyż dotyczy jedynie usług pozostających w bezpośrednim, ścisłym i koniecznym związku z konkretną nieruchomością. Powołał się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, z którego wynika, że ponieważ znaczna liczba usług jest mniej lub bardziej związana z nieruchomością, jedynie bezpośredni związek z konkretną lokalizacją mieści się w zakresie szczególnego ustalania miejsca opodatkowania. Zdaniem podatnika przyjęcie innej wykładni prowadziłoby do uznania za takie usługi np. naprawy samochodów czy prawniczych, których świadczenie także wymaga pomieszczenia.
Fiskus uznał, że usługi są opodatkowane w kraju, nawet jeśli ich odbiorcą jest zagraniczna firma.
– Wprawdzie usługi na nieruchomościach kojarzone są na ogół z usługami budowlanymi, jednak pojęcie to jest znacznie szersze i obejmuje wiele usług, które są nierozerwalnie związane z nieruchomościami. Dominującym elementem świadczonej przez wnioskodawcę usługi jest zarządzanie towarem, lecz pozostającym w bezpośrednim związku z określoną nieruchomością. Bez posłużenia się nieruchomością nie może być mowy o wykonaniu usługi, z czego wynika, iż nie jest to niewielki związek z nieruchomością – wyjaśniła izba skarbowa.
Sprawa trafiła na wokandę warszawskiego WSA, a ten podtrzymał stanowisko fiskusa. Orzekł, że zasadniczym elementem usługi jest udostępnianie w określonej nieruchomości specjalistycznej instalacji zapewniającej odpowiednie warunki dla sprzętu i to wystarczający argument, aby uznać, że interpretacja fiskusa jest prawidłowa.