- Spółka jest producentem mebli. Zdarza się, że sprzedawane meble okazują się wadliwe i są przez klientów reklamowane. Czy jeżeli konsekwencją reklamacji jest wydanie w zamian nowego mebla, spółka powinna naliczać VAT należny? Czy należy wystawiać fakturę lub fakturę korygującą?

– pyta czytelnik.

Opodatkowaniu VAT podlegają nie tylko odpłatne dostawy towarów, ale również nieodpłatne przekazywanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. Nieodpłatne przekazanie jest opodatkowane, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (zob. art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

Pojawia się w związku z tym pytanie, czy ze względu na brzmienie tego przepisu wydanie w ramach reklamacji towarów wolnych od wad może podlegać opodatkowaniu VAT jako nieodpłatne przekazanie towarów.

Element wcześniejszej dostawy

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna i brzmi – nie. Jest to konsekwencją tego, że wydawanie towarów wolnych od wad w ramach reklamacji w istocie nie ma charakteru nieodpłatnego, lecz następuje w wykonaniu obowiązku wynikającego z uprzednio dokonanej odpłatnej dostawy towarów. Przyjmuje się w związku z tym, że wydawanie takich towarów jest częścią wcześniej dokonanej odpłatnej dostawy towarów, a nie podlegającym odrębnemu opodatkowaniu nieodpłatnym przekazaniem towarów. Przekazywanie towarów wolnych od wad w ramach reklamacji nie podlega zatem opodatkowaniu VAT.

Fiskus potwierdza

Co istotne, stanowisko takie reprezentują również organy podatkowe. Jako przykład można wskazać interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 maja 2012 r. (ITPP2/443-273/ 12/RS), w której czytamy, że „wydanie przez gwaranta w ramach gwarancji – na rzecz klientów do tego uprawnionych – towaru wolnego od wad, nie ma charakteru odpłatnej dostawy, gdyż zapłaty za towar już raz dokonano w ramach pierwotnej sprzedaży. (...)

Wydanie przez spółkę nowego, wolnego od wad towaru w ramach realizowanej reklamacji, mające charakter nieodpłatny, nie stanowi czynności zrównanej z odpłatną dostawą, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy [o VAT – red.]. W konsekwencji czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz nie wymaga udokumentowania fakturą VAT".

Bez faktury

A zatem w przedstawionej sytuacji nie dochodzi do podlegającej opodatkowaniu VAT nieodpłatnej dostawy towarów ani do żadnej innej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Wydania nowego, wolnego od wad towaru w ramach reklamacji nie trzeba w konsekwencji dokumentować fakturą (nie można również takiego wydania dokumentować fakturą wewnętrzną).

Co do zasady, nie musicie również Państwo wystawiać faktury korygującej. Przypadki, w których wystawiane są faktury korygujące, określają przepisy § 13 i § 14 rozporządzenia o fakturach, a wydanie towaru wolnego od wad w ramach reklamacji do żadnego z takich przypadków nie należy.

Wyjątek mógłby mieć miejsce w sytuacji, gdy na fakturze dokumentującej dostawę reklamowanego towaru wskazane byłyby informacje, które zmieniły się w związku z wydaniem nowego towaru w ramach reklamacji. W przypadkach takich wystawienie faktury korygującej jest konieczne.

Przykład

Zmiana numeru seryjnego towaru

Podatnik sprzedaje meble. Każdy mebel oznaczany jest przez podatnika numerem seryjnym, który jest wskazywany na fakturze dokumentującej dostawę mebla.

Zdarza się, że podatnik w ramach reklamacji wydaje w zamian meble wolne od wad. Takie meble oznaczone są innym numerem seryjnym niż reklamowany mebel. Powoduje to, że w związku z wydawaniem nowych mebli, wolnych od wad, podatnik powinien wystawiać faktury korygujące w celu zmiany numeru seryjnego, wskazanego na fakturze dokumentującej dostawę reklamowanego mebla.

Podobne zasady przy WNT i eksporcie

Należy dodać, że wskazane zasady obowiązują nie tylko w przypadku dostaw krajowych, ale również przy wewnątrzwspólnotowych dostawach (WDT)towarów oraz przy eksporcie towarów. Zatem również w przypadkach, gdy w ramach reklamacji wydawany jest towar wolny od wad, w zamian za towar będący uprzednio przedmiotem WDT lub eksportu towarów, nie dochodzi do podlegającej opodatkowaniu czynności nieodpłatnej.

—Tomasz Krywan doradca podatkowy