Formularz, w którym firma albo inny podmiot, np. gmina, informuje o przekazanym świadczeniu, trzeba wysłać beneficjentowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według jego miejsca zamieszkania.

Co wpisujemy w PIT-8C? Świadczenia zaliczane do tzw. przychodów z innych źródeł (od których w trakcie roku nie jest pobierany podatek lub zaliczka). Przykładowo – refundację kosztów szkolenia zwolnionego pracownika, zwrot wydatków na budowę kanalizacji, rekompensatę za wady mieszkania (patrz ramka).

Profity do zeznania rocznego

Beneficjent musi takie profity wpisać do swojego zeznania rocznego i opodatkować. Szczególnie niemile może go zaskoczyć konieczność rozliczenia otrzymanego w zeszłym roku prezentu. Jeśli jest w drugim progu skali podatkowej, będzie musiał zapłacić od niego 32-proc. daninę.

Kiedy unikniemy tego przykrego obowiązku? Wtedy, kiedy wartość upominku nie przekracza 200 zł. Drugi warunek – musi być przekazany w związku z promocją lub reklamą firmy. Celem akcji musi więc być poprawa relacji z klientem bądź zachęcenie go do współpracy.

– Zwolnione z podatku są drobne promocyjne upominki. W PIT-8C należy natomiast wykazać droższe prezenty, poczynając od tradycyjnego złotego pióra, a na nowoczesnym tablecie kończąc. Podobnie jest z usługami, np. fundowanymi klientom wycieczkami – tłumaczy Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii Piekielnik i Partnerzy. – PIT-8C nie trzeba wystawiać, jeśli przekazujemy prezent przedsiębiorcy w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Nie zmienia to faktu, że takie świadczenie jest u tego przedsiębiorcy podatkowym przychodem, i to bez względu na jego wartość.

– Nieopodatkowane będą natomiast prezenty, które nie mają użytkowej wartości, np. kwiaty, medale, statuetki – dodaje ekspert.

Oczywiście otrzymanie PIT-8C nie przesądza, że wykazane w nim świadczenie musi być obciążone daniną. Przesłanie informacji niczym nie grozi i wiele firm czy innych podmiotów wystawia je na wyrost, obawiając się sporu z urzędem skarbowym i ewentualnej kary pieniężnej. Wystarczy, że mają wątpliwości co do rozliczenia danego profitu.

Decyzja należy do beneficjenta

Ostateczną decyzję podejmuje jednak sam podatnik. Musi więc się zastanowić, czy faktycznie uzyskał korzyść majątkową (czyli osiągnął przychód podatkowy), a jeżeli tak, to czy nie przysługuje mu jakieś zwolnienie. Jeśli jest przekonany, że wykazane w PIT-8C świadczenie nie musi być opodatkowane, powinien wystąpić do podmiotu, który sporządził informację o jej korektę. Jeśli to nie poskutkuje, powinien do zeznania rocznego dołączyć pismo, w którym wyjaśnia, dlaczego nie wpisał do niego danego świadczenia.

Trzeba też pamiętać, że brak PIT-8C nie zwalnia podatnika z obowiązku rozliczenia się z urzędem, jeśli otrzymane świadczenie powinno być opodatkowane.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Co wpisać w informacji dla urzędu

Z wyjaśnień fiskusa wynika, że w informacji PIT-8C należy wykazać:

- refundację kosztów szkoleń dla byłego pracownika, który zgodził się na rozwiązanie umowy w programie dobrowolnych odejść     (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi, nr IPTPB1/415-626/ 12-4/KO),

- rekompensatę za naprawę szkód w przekazanym przez dewelopera mieszkaniu     (interpretacja IS w Poznaniu, nr ILPB1/415-385/11/12-S/AA),

- wynagrodzenie wypłacane przez spółkę prokurentowi powołanemu na podstawie uchwały zarządu     (interpretacja IS w Poznaniu, nr ILPB1/415-1195/11-2/AMN),

- zwrot kosztów budowy kanalizacji przekazanej gminie     (interpretacja IS w Łodzi, nr IPTPB1/415-122/12-3/KO).