Przez wiele lat przedsiębiorcy musieli do 20 grudnia płacić podwójną zaliczkę na podatek dochodowy (jednocześnie za listopad i grudzień). To spore obciążenie dla ich budżetu. Firmy chwytały się więc różnych sposobów, aby zmniejszyć daninę. Już nie muszą tego robić.

W tym roku za listopad zaliczkę odprowadzamy w grudniu, a za grudzień w styczniu. Tak więc zaliczki za wszystkie miesiące (albo kwartały, jeśli ktoś rzadziej rozlicza się z fiskusem) są płacone w taki sam sposób.

Czasami może się opłacać złożenie zeznania rocznego jeszcze przed 20 stycznia

Daniny za grudzień nie trzeba będzie w ogóle odprowadzać, jeśli do 20 stycznia złożymy zeznanie roczne i ostatecznie rozliczymy się z fiskusem. Ale firmy, które będą miały w zeznaniu rocznym dopłatę, nie powinny się spieszyć z jego składaniem.

Przykład:

Pan Kowalski jest właścicielem firmy usługowej. W ciągu roku zaliczki do urzędu skarbowego odprowadza w formie uproszczonej (oblicza je na podstawie dochodów z poprzednich lat). W tym roku jego dochody wzrosły. Ponieważ suma zapłaconych zaliczek jest niższa od rocznego podatku, w zeznaniu PIT-36 wyjdzie mu znaczna dopłata. Korzystniej dla niego będzie zapłacić do 20 stycznia zaliczkę za grudzień, a z ostatecznym rozliczeniem z fiskusem zaczekać do końca ustawowego terminu (30 kwietnia).

Czasami korzystniejsze będzie jednak szybkie rozliczenie z fiskusem – jeśli za grudzień wychodzi nam zaliczka do zapłaty, a z zeznania rocznego nadpłata do zwrotu.

Przykład:

Pan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą. Zaliczki miesięczne odprowadza od faktycznego dochodu. Za grudzień wychodzi mu ok. 3 tys. zł do zapłaty. Pan Kowalski ma prawo do odliczenia ulgi na darowizny i na dwójkę dzieci. Wyliczył, że w zeznaniu PIT-36 wyjdzie mu nadpłata. Warto więc, aby rozliczenie roczne przekazał do urzędu jeszcze przed 20 stycznia. Uniknie wtedy obowiązku wpłacania zaliczki za grudzień.

Zmiana zasad rozliczenia dotyczy zarówno przedsiębiorców rozliczających się na podstawie ustawy o PIT (a także osób, które na zasadach ogólnych płacą podatek od dochodów z najmu), jak i tych, którzy rozliczają się na podstawie ustawy o CIT.

Inaczej będzie jedynie u podatników CIT, u których rok podatkowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2012 r. Oni płacą zaliczkę za listopad na starych zasadach, czyli podwójną.