Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 19 października 2012 r. (IPTPP4/443-497/12-4/ALN).
Przedsiębiorca działający w branży budowlanej oraz remontowej, prowadzący działalność opodatkowaną i będący czynnym podatnikiem VAT, w ramach swojej działalności przewozi znaczne kwoty pieniężne w celu regulowania swoich zobowiązań wobec dostawców oraz w celu odbioru swoich należności od klientów. Kwoty te, ze względu na specyfikę branży regulowane są w formie gotówkowej.
Podatnik, chcąc zapewnić większe bezpieczeństwo przewożonych pieniędzy, zamierza nabyć lub wyleasingować bankowóz.
Pojazd ten będzie zarejestrowany jako samochód specjalny z przeznaczeniem bankowóz i będzie spełniał specyfikację bankowozu typu C opisaną w załączniku nr 5 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.
Wnioskodawca zamierza wykorzystywać pojazd tylko i wyłącznie w ramach czynności opodatkowanych VAT. Niemniej jednak, przedmiotem działalności podatnika nie będzie świadczenie usług przewozu gotówki, a bankowóz będzie przez niego wykorzystywany w ramach własnej działalności gospodarczej (transport gotówki).
Chcąc upewnić się, że zakup lub leasing tego pojazdu będzie uprawniał podatnika do pełnego odliczenia VAT naliczonego z tytułu jego nabycia lub leasingu oraz zakupu paliwa służącego do jego napędu, przedsiębiorca wystąpił z wnioskiem do o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podatnik zadał pytanie, czy będzie mu przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego przy planowanym zakupie lub leasingu bankowozu typu C oraz VAT naliczonego przy zakupie paliwa służącego do jego napędu.
Izba skarbowa w Łodzi uznała stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Paweł Bajorek konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC
Komentuje Paweł Bajorek, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC
Jak wskazuje art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, co do zasady, podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z zakupów, jeżeli zakupy te są związane z jego działalnością opodatkowaną. W niektórych przypadkach, które zasadniczo powinny być w sposób precyzyjny określone w ustawie, prawo to podlega ograniczeniu.
Taka sytuacja ma miejsce m.in. w przypadku zakupu, leasingu lub najmu pojazdów mechanicznych – samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony – zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.
W tym jednak zakresie regulacja przewiduje wiele wyjątków. Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 5 tej samej ustawy w związku z poz. 2 załącznika do niej, ograniczenie w prawie do odliczenia VAT w przypadku zakupu, leasingu lub najmu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, nie ma zastosowania do pojazdów specjalnych typu bankowóz. Jednocześnie ustawodawca nie przewidział specyficznej regulacji wskazującej, że jedynie przedsiębiorca świadczący usługi przewozu wartości pieniężnych ma prawo do pełnego odliczenia VAT.
Innymi słowy, ustawodawca uzależnia prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia lub leasingu bankowozu zasadniczo jedynie od tego, czy:
- przedsiębiorca, który nabywa pojazd, jest podatnikiem prowadzącym jakąkolwiek działalność opodatkowaną, oraz
- pojazd wpisuje się w specyfikację bankowozu typu C przedstawioną w ww. rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 września 2010 r.
Mimo, że regulacja w tym zakresie wydaje się prosta, izba skarbowa stanęła na innym stanowisku. Jej zdaniem, podatnik VAT nie będzie mógł odliczyć VAT naliczonego z tytułu nabycia lub leasingu bankowozu typu C oraz VAT naliczonego przy zakupie paliwa służącego do jego napędu, jeśli pojazd ten nie jest wykorzystywany w sytuacjach zgodnych z jego przeznaczaniem, tzn. pojazd ten nie będzie służył działalności opodatkowanej takiej jak świadczenie usług przewozu wartości pieniężnych.
Ponieważ wnioskodawca nie świadczy takiej działalności, będzie mógł odliczyć 60 proc. naliczonego podatku, jednak nie więcej niż 6 000 zł. Podatku naliczonego od zakupu paliwa do tego samochodu nie będzie mógł odliczyć w ogóle.
Moim zdaniem, gdyby to ograniczenie było intencją ustawodawcy, to znalazłoby się w treści ustaw. Dlatego stanowisko wyrażone przez izbę jest zbyt daleko idącą interpretacją przepisów.
Prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia lub leasingu bankowozu oraz VAT naliczonego przy zakupie paliwa służącego do jego napędu powinno być uzależnione wyłącznie od typu samochodu oraz od wykorzystania tego samochodu do działalności opodatkowanej, a nie od tego, czy główną działalnością podatnika jest świadczenie usług przewozu wartości pieniężnych.