Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozstrzygnął w interpretacji kwestię rozliczenia zakupu jednośladu (sygnatura akt: IPPP1/443-545/12-2/PR).
Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który świadczy usługi doradztwa i zarządzania. Jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Chce uniknąć korków, zamierza więc kupić rower, by dojeżdżać na spotkania z klientami oraz do urzędów. Chciałby uzyskać potwierdzenie, że będzie mógł odliczyć cały VAT z faktury zakupu.
Dyrektor izby skarbowej przyznał, że jest to możliwe. Warunkiem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
Autor interpretacji zastrzegł jednocześnie, że od początku 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. odliczyć można 60 proc. kwoty daniny wynikającej z faktury, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Takie ograniczenie jest przewidziane dla nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
nie definiuje pojęcia „inny pojazd samochodowy", należy więc sprawdzić jego znaczenie w
ustawie – Prawo o ruchu drogowym
. Rower został w niej określony jako pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby nim jadącej. Pojazd samochodowy natomiast to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością ponad 25 km na godzinę (z wyjątkiem ciągnika rolniczego).
Oznacza to, że rower nie jest pojazdem samochodowym, nie dotyczą go więc ograniczenia w odliczaniu VAT. Jeśli wnioskodawca będzie go wykorzystywał tylko do czynności opodatkowanych, może odliczyć całą kwotę podatku wynikającą z faktury zakupu.
Z innej interpretacji, wydanej przez Izbę Skarbową w Katowicach (IBPP2/443-109/12/RSz) wynika natomiast, że inaczej traktowane są akcesoria rowerowe. Dyrektor Izby stwierdził, że prawo do odliczenia VAT nie dotyczy zakupu odzieży oraz kasku rowerowego. Uzasadniał, że ich nabycie nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.