Dziś w przepisach o VAT obowiązuje zasada, że podatek naliczony wynikający z otrzymanej w danym miesiącu faktury można odliczać w tym samym miesiącu albo w dwóch następnych. Podobnie wygląda to w kwartalnych okresach rozliczeniowych.

Według projektu Ministerstwa Finansów od 2013 r. możliwość odzyskania podatku naliczonego będzie związana także z momentem powstania obowiązku podatkowego. Generalnie obowiązek podatkowy ma powstawać z końcem miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę.

Tymczasem z projektu nie wynika jednoznacznie, czy będzie możliwe wystawienie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego. Może to oznaczać, że nawet jeśli nabywca otrzyma taką fakturę przed tym momentem, to nie będzie mógł odzyskać zawartego w niej VAT.

W szczególności dotyczy to faktur za usługi, np. najmu, rozliczane w okresach dłuższych niż miesiąc. W takich przypadkach moment rozliczenia podatku naliczonego może się odłożyć w czasie o kilka miesięcy naprzód.

Zmiana tych przepisów spowoduje, że podatnicy – nabywcy towarów i usług – będą musieli się przyglądać, kiedy powstaje obowiązek podatkowy u dostawcy towarów czy usług. Być może dojdzie do tego, że na fakturach pojawi się nowa rubryka precyzująca, kiedy ten moment następuje.

Warto zwrócić uwagę, że dziś w praktyce organy skarbowe honorują regułę, w myśl której faktura wystawiona przedwcześnie upoważnia do odliczenia VAT, jeżeli została zapłacona. Ta zasada jednak, oparta na korzystnym orzecznictwie sądów, niekoniecznie musi być akceptowana w nowym stanie prawnym.

Wprawdzie przepisy przejściowe w projekcie gwarantują gładkie przejście z jednego reżimu do drugiego, ale na pewno trzeba będzie zwracać dużą uwagę na sposób wystawienia otrzymywanych faktur.

—oprac. pro

Autor jest doradcą podatkowym w firmie Deloitte