Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 8 maja 2012 r. (IPTP-P2/443-117/12-4/JN).
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i wynajmu samochodów i przyczep. W 2010 r. kupił samochód osobowy w celach handlowych i odliczył pełny VAT. W latach 2010 i 2011 pojazd był ewidencjonowany jako towar handlowy. Mimo usilnych prób podatnikowi nie udało się sprzedać auta.
Wobec tego zamierza zmienić jego przeznaczenie z towaru handlowego na środek trwały i wydzierżawiać innym podmiotom na podstawie krótkotrwałych (kilkudniowych, tygodniowych lub miesięcznych) umów. Samochód będzie wykorzystywany w ten sposób przez ponad sześć miesięcy. Podatnik uważał, że zmiana przeznaczenia samochodu osobowego skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT.
Izba skarbowa stwierdziła, że to nieprawidłowe stanowisko. Jej zdaniem z przepisów o VAT jasno wynika, że przy nabyciu samochodu osobowego przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT pod warunkiem jego przeznaczenia do odsprzedaży lub wyłącznie na cele wynajmu przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Tym samym, jeżeli podatnik kupi samochód osobowy w celu odsprzedaży, a następnie przeznaczy go na cel dzierżawy przez co najmniej sześć miesięcy, nie wystąpi obowiązek korekty rozliczeń VAT.
Krzysztof Burzyński konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC
Komentuje Krzysztof Burzyński, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC
W czasach narastającej konkurencji na rynku sprzedaży samochodów osobowych w Polsce coraz częściej dochodzi do zmiany przeznaczenia pojazdów przez dilerów z odsprzedaży na wynajem bądź dzierżawę. Stąd rodzi się pytanie o ewentualną korektę VAT odliczonego w pełnym zakresie przy zakupie tych samochodów.
Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie samochodów osobowych regulują przepisy ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.
Zasadą jest prawo do odliczenia jedynie 60 proc. kwoty VAT określonej na fakturze, jednak nie więcej niż 6 tys. zł. Jednocześnie jednak ustawodawca szczegółowo uregulował, w jakich przypadkach podatnikom przysługuje pełne prawo do odliczenia.Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a i b tej ustawy jest tak, gdy nabywane samochody są:
- odsprzedawane w ramach działalności podatnika, lub
- oddane w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, przy czym jest to przedmiotem działalności podatnika, a samochody te są przeznaczone wyłącznie na ten cel przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Aby więc skorzystać z pełnego odliczenia VAT, nie wystarczy sam fakt prowadzenia działalności w zakresie wynajmu samochodów.
Trzeba dodatkowo konkretny zakupiony samochód przeznaczyć do odpłatnego używania przez co najmniej sześć miesięcy.
W uzasadnieniu do wniosku o interpretację podatnik błędnie założył, że sam fakt zmiany przeznaczenia samochodu z towaru handlowego na środek trwały automatycznie skutkuje naruszeniem art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a i b wskazanej ustawy i konieczna jest korekta rozliczeń VAT. Tymczasem izba słusznie zauważyła, że zmiana przeznaczenia samochodu nie zawsze wyklucza zachowanie prawa do pełnego odliczenia VAT.
Jeżeli bowiem samochód pierwotnie przewidziany do odsprzedaży zostanie następnie przeznaczony do odpłatnego używania przez co najmniej sześć miesięcy, to nadal zastosowanie będzie mieć przepis uprawniający do odliczenia 100 proc. VAT. Należy zgodzić się z taką wykładnią. Podobne stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 25 stycznia 2012 r. (IBPP2/443-1170/11/IC).
Co ciekawe, w rozpatrywanym przez nią przypadku przeznaczenie samochodu osobowego ulegało zmianie dwukrotnie: z odsprzedaży na wynajem i z wynajmu na odsprzedaż. Izba nie miała jednak wątpliwości, że podatnik nie musi korygować rozliczeń VAT. Oba cele (odsprzedaż i wynajem) dają bowiem prawo do pełnego odliczenia VAT.