Zmiana firmowego planu urlopów to nie tylko zmarnowane wakacje, pracownik może też stracić finansowo. Z reguły ma bowiem opłacony z góry pobyt i trudno mu odzyskać zainwestowane w wypoczynek pieniądze. Co zrobić w takiej sytuacji?
– Jeśli pracodawca wcześniej zgodził się na urlop (w sposób przyjęty w danej firmie), pracownik może wystąpić z wnioskiem o zwrot poniesionych i udokumentowanych wydatków, np. wpłaconej organizatorowi zaliczki – mówi radca prawny Jakub Meysner.
– Wprawdzie przepisy kodeksu pracy nie przewidują wprost takiej możliwości (tak jak w wypadku odwołania pracownika z urlopu), ale możemy zastosować ogólne zasady występowania o naprawienie szkody wynikającej z działania pracodawcy. Jeśli firma się nie zgodzi, pracownik może wystąpić do sądu.
Czy zwrot kosztów wakacyjnego wyjazdu powinien być doliczony do wynagrodzenia zatrudnionego i opodatkowany?
– Mam wątpliwości, czy taka rekompensata jest w ogóle przychodem, pracownik nic na tym bowiem nie zyskuje – mówi Marcin Eckert, radca prawny w kancelarii Eckert-tax. – Firma oddaje mu tylko koszty, jakie poniósł na przesunięty z przyczyn leżących po stronie pracodawcy urlop.
– Przychód to konkretna korzyść majątkowa – dodaje Piotr Litwin, doradca podatkowy, partner w Enodo Advisors.
– Trudno jednak uznać, że pracownik odzyskujący wydatki na wyjazd, który nie doszedł do skutku, coś na tym zarobił.
Tylko szczególne potrzeby firmy uzasadniają przesunięcie urlopu pracownika
Podobny pogląd przedstawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie (sygn. I SA/Go 56/10). Podkreślił, że pracownik ponosi wydatki z opodatkowanego już wynagrodzenia. Gdyby zwrot wydatków ponownie uznać za przychód, doszłoby do podwójnego opodatkowania tej samej kwoty. Eksperci zaznaczają jednak, że nie wszystkie organy skarbowe mogą zaakceptować to stanowisko.
– Wtedy pozostaje argumentacja, że rekompensata jest wymienionym w art. 21 ustawy o PIT odszkodowaniem, które jest zwolnione z daniny – tłumaczy Marcin Eckert.
– Pracodawca chce zrekompensować pracownikowi poniesioną stratę, można więc twierdzić, że świadczenie ma charakter odszkodowawczy – mówi Piotr Litwin.
Czy firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rekompensatę? Tak, po to bowiem przesuwa pracownikowi urlop, aby wykonywał pilne służbowe zadania, czyli przyczyniał się do osiągania przychodów przez pracodawcę. Wydatek jest więc uzasadniony potrzebami przedsiębiorstwa. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB3/423-502/09-6/KS).
Czytamy w niej, że skoro celem przesunięcia planu urlopów i poniesienia wydatków jest realizacja zwiększonej ilości zamówień, są spełnione podstawowe warunki, by uznać je za podatkowe koszty.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl