Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił w interpretacji, jak należy rozumieć zakup ziemi na cele osobiste.
Była to odpowiedź na pytanie podatnika, który w 2006 r. kupił ziemię jako osoba prywatna. Według planu zagospodarowania grunt ten może mieć przeznaczenie przemysłowe i usługowe. Mężczyzna prowadzi działalność gospodarczą, ale nigdy nie wykorzystywał w niej tej nieruchomości, gdyż była to dla niego inwestycja prywatnych środków. W lipcu 2011 r. sprzedał ją innemu przedsiębiorcy. Uznał, że nie musi płacić VAT, bo sprzedał część majątku prywatnego, a ponadto była to transakcja jednorazowa.
Dyrektor IS uznał jednak jego stanowisko za nieprawidłowe. Jak stwierdził, nie ma przeszkód, aby osoba prowadząca działalność gospodarczą nabyła nieruchomość do majątku prywatnego, który byłby wyłączony z systemu VAT. Również sprzedaż takiego majątku nie podlega VAT, ale muszą być spełnione określone warunki. Ziemia powinna być wykorzystana do celów osobistych, np. pod budowę domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Tymczasem wnioskodawca już w chwili zakupu gruntu działał jak handlowiec. Była to lokata kapitału, co wskazuje, że chciał osiągnąć korzyści majątkowe przez jej zbycie. Taka sprzedaż, będąca dostawą nieruchomości w rozumieniu ustawy o VAT, jest czynnością podlegającą temu podatkowi, nawet jeżeli była jednorazowa. Wnioskodawca powinien złożyć deklarację VAT-7 za lipiec 2011 r.
numer interpretacji IPTPP2/443-29/12-4/JS