O istnieniu tego obowiązku przesądzają umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz przepisy ustawy o PIT.
Tak orzekł WSA w Gliwicach 16 lutego 2012 r. (I SA/Gl 909/11).
Spółka oddelegowuje pracowników do świadczenia pracy we Francji. Ze względu na przewidywany okres osiągania przez nich przychodów z pracy poza terytorium Polski (powyżej 183 dni), spółka nie pobierała zaliczek na PIT. Jednak kilku pracowników rozwiązało stosunek pracy przed upływem
183 dni świadczenia pracy. We wniosku o wydanie interpretacji przepisów podatkowych spółka pytała, czy do obowiązków płatnika należy w takim przypadku naliczenie oraz odprowadzenie zaliczek na PIT, czy też obowiązek obliczenia podatku w Polsce spoczywa wyłącznie na podatniku.
Zdaniem spółki z art. 32 ust. 6 ustawy o PIT oraz przepisów polsko-francuskiej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu wynika, że jeśli pracownik przed upływem 183 dni zaprzestanie wykonywania pracy z przyczyn leżących wyłącznie po jego stronie, pracodawca nie musi korygować list płac i wpłacać podatku, a obowiązek ten należy do podatnika.
Organ podatkowy uznał, że w opisanej sytuacji wynagrodzenie ze stosunku pracy będzie opodatkowane w Polsce, wobec czego płatnik zobowiązany jest do naliczenia i odprowadzenia zaliczki na PIT od tych dochodów wraz z odsetkami. Spółka zaskarżyła tę interpretację do WSA.
Sąd oddalił skargę, argumentując, że art. 32 ust. 6 ustawy o PIT należy rozpatrywać w korelacji z przepisami umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania, które są uzupełnieniem przepisów ustawy o PIT. Osoba oddelegowana do pracy poza terytorium Polski i pracująca tam krócej niż 183 dni podlega prawu polskiemu, które jasno określa, że obowiązkiem płatnika jest pobieranie zaliczek na PIT.
—Krzysztof Kutek współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
Katarzyna Kurzawska- -Puchała menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Poznaniu)
Katarzyna Kurzawska-Puchała menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Poznaniu)
Analizując omawiany wyrok, należy odnieść się do art. 32 ust. 6 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że zakład pracy nie pobiera zaliczek na PIT od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza Polską, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza Polską (chyba że podatnik złożył wniosek).
W praktyce oznacza to, że aby pracodawca nie pobierał zaliczek na PIT, konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Pierwszy dotyczy pracy, która musi być wykonywana poza Polską. Drugi natomiast wskazuje na konieczność opodatkowania za granicą dochodów uzyskiwanych z pracy wykonywanej poza Polską.
O ile pierwszy warunek zasadniczo nie budzi wątpliwości, problemem staje się spełnienie warunku drugiego.I tak w celu określenia, czy dane dochody podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu za granicą, należy odnieść się do właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (w tym przypadku polsko-francuskiej).
Zgodnie z jej art. 15, jeżeli praca wykonywana jest przez polskiego rezydenta podatkowego we Francji, wynagrodzenie osiągane z tej pracy może być opodatkowane we Francji (w takim przypadku Francja ma prawo opodatkować dochody z tytułu pracy tam wykonywanej bez względu na to, czy dochód ten podlega opodatkowaniu w Polsce).
Istnieje jednak możliwość opodatkowania wynagrodzenia za pracę wykonywaną we Francji jedynie w Polsce, pod warunkiem że:
a) osoba fizyczna przebywa we Francji łącznie dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym,
b) wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma we Francji miejsca zamieszkania lub siedziby,c) wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada we Francji.
Zakładając, że dwa ostatnie warunki są spełnione, oraz że oddelegowanie pracowników planowane było na okres dłuższy niż 183 dni w danym roku podatkowym, spółka miała prawo nie pobierać zaliczek na PIT. Zostały bowiem spełnione przesłanki wskazane w art. 32 ust. 6. Niemniej, gdy okres ten uległ skróceniu, spowodowało to konieczność pobierania zaliczek na PIT (z odsetkami), gdyż wynagrodzenie oddelegowanych pracowników nie podlegało i nigdy nie będzie podlegać opodatkowaniu we Francji.
Fakt, że rozwiązanie umów przed czasem nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracowników, nie ma tu znaczenia. Przepisy podatkowe nie uzależniają bowiem zwolnienia płatnika z obowiązku pobierania zaliczek na PIT od tego, z czyjej winy nastąpiło niespełnienie odpowiednich warunków.W konsekwencji należy dojść do wniosku, że komentowany wyrok, choć niekorzystny dla spółki, został wydany zgodnie z obowiązującymi przepisami.