- Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Zeznanie PIT-36 złożyłem już pod koniec stycznia. Niestety zapomniałem ująć w nim 300 zł z tytułu umowy o dzieło (niezwiązanej z działalnością gospodarczą). Muszę więc złożyć korektę PIT-36. Czy należy do niego dołączyć PIT/O, skoro nic się w nim nie zmieni (w formularzu tym odliczam ulgę na dwójkę małoletnich dzieci)?
Czy aby uniknąć kary za błąd, muszę skorzystać z instytucji czynnego żalu?
Zasady poprawiania błędów w formularzach podatkowych zawarte są w art. 81 ordynacji podatkowej. Zgodnie z jego § 1 jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, to podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Z kolei § 2 mówi, że skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Definicja deklaracji zawarta jest w art. 3 pkt 5 ordynacji podatkowej. Wynika z niego, że rozumie się przez nią również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania na podstawie przepisów prawa podatkowego obowiązani są podatnicy, płatnicy i inkasenci.
Z przepisów tych nie wynika więc jednoznacznie, że przy korekcie zeznania trzeba jeszcze raz złożyć załączniki, które były poprawne. Za taką ich wykładnią opowiadają się organy podatkowe. Nie ma więc sensu toczyć z nimi sporu w takiej sprawie.
Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 7 października 2011 r. (IBPBII/1/415-655/11/MK). Pytanie dotyczyło konieczności ponownego złożenia załącznika PIT/O przy korekcie zeznania PIT-37.
Izba wyjaśniła, że zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT podatnik musi złożyć zeznanie według ustalonego wzoru. Jest on określony w rozporządzeniu ministra finansów. Wynika z niego, że „załącznik PIT/O (jeżeli podatnik korzysta z odliczeń od dochodu i od podatku) jest nieodłącznym elementem zeznania podatkowego i należy go składać razem z zeznaniem, gdyż ustawodawca nie przewidział innego trybu składania takiego załącznika, a wręcz odwrotnie – określając wzory zeznań podatkowych, wprost wskazał w nich informacje, z których wynika, że załączniki do zeznania winny być złożone łącznie z zeznaniem.
Skoro bowiem coś stanowi załącznik, to nie może być złożone oddzielnie, a skoro dany dokument składany jest z załącznikami (wynika to z jego treści), to załączniki stanowią jego integralną część i tylko łącznie z nimi jest on (dokumentem) kompletnym”.
Przy korekcie deklaracji nie ma natomiast potrzeby korzystania z instytucji czynnego żalu (art. 16 ust. 1 kodeksu karnego skarbowego ). W opisanej w pytaniu sytuacji zastosowanie znajdzie jednak art. 16a tego kodeksu. Wynika z niego, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną (w rozumieniu ordynacji podatkowej lub ustawy o kontroli skarbowej) korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem jej przyczyny.
Jest też drugi warunek – trzeba w całości uiścić, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną, która jest konsekwencją korekty.