Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (numer interpretacji: IBPBI/1/415-1010/11/ESZ).

Była to odpowiedź na pytanie podatnika, który prowadzi jako trener grupowe zajęcia fitness (jednoosobowa działalność gospodarcza). Wykonuje średnio trzy treningi dziennie, z pięciominutowymi przerwami. Musi w tym czasie uzupełnić elektrolity, minerały oraz witaminy. Zapytał, czy może odliczyć środki na zakup suplementów diety, odżywek, a także środków higieny osobistej. Jest to dla niego duży wydatek, wynoszący nawet kilkaset złotych kwartalnie. Podatnik argumentuje, że bez tych środków nie mógłby właściwie wykonywać swoich zadań.

Dyrektor IS przypomniał, że ustawa o PIT nie zawiera katalogu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przyjmuje się zatem, że odliczeniu podlegają wszelkie racjonalnie uzasadnione inwestycje związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło zyski także w przyszłości.

Dyrektor izby zauważył, że przedsiębiorca wystarczająco uzasadnił związek między zakupem różnego rodzaju suplementów i kosmetyków a uzyskiwaniem przychodów z usług fitness. Zaznaczył jednak, że wydatki te podlegają odliczeniu jedynie w takim zakresie, w jakim jest to racjonalnie uzasadnione rozmiarem prowadzonej działalności, czyli liczbą treningów oraz ich częstotliwością.

Drugim warunkiem jest należyte ich udokumentowanie, gdyż to na podatniku ciąży taki obowiązek. Co ważne, posiadane dowody nie mogą się ograniczać do faktur (rachunków) stwierdzających wysokość poniesionych nakładów. Powinny pozwolić na bezsporne ustalenie związku przyczynowo-skutkowego wydatków z przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponadto wnioskodawca może odliczyć tylko racjonalnie uzasadnione zakupy, bez cech okazałości ani wystawności. Jednakże to podatnik decyduje, jakie wydatki są celowe w jego pracy.