Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem. Ponadto właśnie podpisałem umowę spółki cywilnej.
Czy dochody w niej osiągane mogę opodatkować według 19-proc. stawki liniowej?
– pyta czytelnik
Tak
. W takiej sytuacji przepisy
– dalej ustawa o ryczałcie) pozwalają na jednoczesne opłacanie ryczałtu od przychodów jednoosobowej firmy i 19 proc. podatku liniowego od dochodu uzyskanego ze spółki.
Co istotne, potwierdzają to organy podatkowe. Przykładem jest odpowiedź Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 lipca 2011 r. (ITPB1/415-422/11/AK).
Czytamy w niej, że zgodnie z art. 6 ust. 1, 4 i 5 ustawy o ryczałcie „podatnicy mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych osiąganych zarówno z działalności prowadzonej samodzielnie, jak i z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych, pod warunkiem, że osiągnięte przychody nie przekroczą 150 tys. euro, rozpatrywane oddzielnie w odniesieniu do działalności prowadzonej samodzielnie i oddzielnie w odniesieniu do prowadzonej w spółce cywilnej.”
Co mówi przepis
Art. 6. 1. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. 4.
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub
b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro,
2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów. 5. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
1) odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo
2) z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).
Izba wyjaśniła, że ustawa o ryczałcie nie przewiduje, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.
Wątpliwości podatników spowodowane są też przez art. 9a ust. 2 i 5 ustawy o PIT. Ten pierwszy mówi, że podatnicy, co do zasady, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (stawka liniowa).
Wtedy są zobowiązani do złożenia do urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.
Z kolei ust. 5 stanowi, że jeżeli podatnik:
• prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
• jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej - wybór stawki liniowej dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.
Z odpowiedzi fiskusa wynika jednak, że w przepisie tym mowa jest tylko o dochodzie opodatkowanym na zasadach ogólnych.
W interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 29 czerwca 2011 r. (IPTPB1/415-39/11-2/ KSU) czytamy, że „wybór sposobu opodatkowania określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie form prowadzonej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zastosowanie przepisów tej ustawy oznacza opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.
Zatem jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki niemającej osobowości prawnej, to przychód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie może być opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej w formie spółki – podatkiem liniowym, i odwrotnie.”
W podsumowaniu izba podkreśla, że art. 9a ust. 5 ustawy o PIT nie wyłącza rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie korzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a z działalności prowadzonej w formie spółki opłaca tzw. podatek liniowy.
Zobacz » Dobra Firma » Podatki i księgi » Podatek dochodowy » Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych