Niektóre zagadnienia zostały rozstrzygnięte przez organy podatkowe w wydawanych przez nie interpretacjach.

Rozszerzenie działalności

Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 30 kwietnia 2008 (ITPB1/415-95/08/DP)

uznała, że wspólnik spółki jawnej prowadzącej działalność gospodarczą od 2003 r. ma prawo do wpłaty zaliczek w formie uproszczonej w roku 2008, w sytuacji gdy rozszerzył w 2007 r. zakres prowadzonej działalności gospodarczej, tj. rozpoczął dodatkowo, poza spółką, samodzielną działalność.

Izba uznała bowiem, że  rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej na własne nazwisko przy równoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej w spółce jawnej nie jest tożsame z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Dochodem bazowym dla ustalenia zaliczek na 2008 r. był w tej sytuacji dochód uzyskany przez tego wspólnika w 2006 r. z tytułu uczestnictwa w spółce.

Wystąpienie ze spółki i nowa działalność

Czy także podatnik, który w ciągu roku podatkowego wystąpił ze spółki jawnej, a następnie po jakimś czasie rozpoczął prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej  (bądź odwrotnie), powinien kontynuować  wpłacanie zaliczek w formie uproszczonej? Innymi słowy, czy ma wówczas zastosowanie art. 44 ust. 6c pkt 2 ustawy o PIT mówiący, że podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani sto-sować ją przez cały rok podatkowy?

Izba Skarbowa w Katowicach udzieliła twierdzącej odpowiedzi. W interpretacji z 6 stycznia 2009 (IBPBI/1/415-7/09/KB) stwierdziła, że nie doszło w takiej sytuacji u podatnika do wygaśnięcia źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W konsekwencji nadal jest on zobowiązany do uiszczania zaliczek na PIT w formie uproszczonej w związku z dalszym prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej w zmienionej formie. Zmiana sposobu uiszczania zaliczek będzie możliwa w następnym roku podatkowym poprzez złożenie zawiadomienia o rezygnacji.

Spółka zamiast jednoosobowej firmy

Identycznie wypowiedziała się  Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 11 marca 2009 (ITPB1/415-811/08/MM), analizując przypadek podatniczki, która w ciągu roku podatkowego zlikwidowała indywidualną działalność gospodarczą i  następnie rozpoczęła prowadzenie działalności w spółce cywilnej. Izba orzekła, że dokonując wyboru wpłacania zaliczek w formie uproszczonej, należy stosować tę formę przez cały rok podatkowy.

Uznała, że  podatniczka w trakcie roku podatkowego w dalszym ciągu uzyskiwała przychody ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Dlatego nadal zobowiązana była do uiszczania zaliczek na PIT w formie uproszczonej.

Sąd ma inne zdanie

Inaczej uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w prawomocnym wyroku z 20 lipca 2011 (I SA/Bk 180/11). Rozpatrywał  przypadek podatnika, który najpierw prowadził działalność w spółce jawnej, a następnie, już po likwidacji tej spółki, rozpoczął działalność w spółce cywilnej.

Zdaniem sądu art. 44 ust. 6c pkt 2 ustawy o PIT „nie dotyczy sytuacji, gdy mamy do czynienia z brakiem tożsamości podmiotowej w prowadzeniu działalności gospodarczej. Obowiązek stosowania uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przez cały rok podatkowy nie może mieć miejsca w przypadku, gdy osoba fizyczna zlikwidowała działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki jawnej, a następnie rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w innej formie organizacyjnej, tj. w ramach spółki cywilnej”.

Podatnik, który znajdzie się w podobnej sytuacji, powinien we własnym interesie wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową.

Skutki zawieszenia

Podatnik, który na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, jest zwolniony z obowiązku wpłacania zaliczek za okres objęty zawieszeniem.

Ta zasada dotyczy też wspólnika spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, jeżeli spółka ta zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, pod warunkiem że wspólnik nie później niż przed upływem siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia wykonywania działalności.

Po okresie zawieszenia kontynuujemy wpłacanie zaliczek w formie uproszczonej.

Czytaj również:

Zobacz serwis:

Podatek dochodowy » PIT i CIT » Zaliczki na podatek