Ci podatnicy PIT, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, raczej nie odczują skutków nowelizacji. Niewielkie zmiany dotyczą przede wszystkim przedsiębiorców. Do najistotniejszych należą nowe zasady obliczania wysokości zaliczki na podatek za ostatni miesiąc oraz rozliczania różnic kursowych. Są one podobne, jak w ustawie o CIT.
W 2012 r. pierwszy raz zaliczka za grudzień będzie płatna według nowych zasad. W 2011 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub w formie spółek osobowych w ostatnim miesiącu roku musieli zapłacić podwójną zaliczkę na podatek dochodowy, tj. zaliczkę za listopad i za grudzień w terminie do 20 grudnia. Zaliczka za grudzień była płatna w wysokości zaliczki za listopad, tzn. była określona w sposób szacunkowy, a nie na podstawie rzeczywistego dochodu.
Pomysł likwidacji podwójnej zaliczki pojawił się już kilka lat temu. Ustawy o CIT i PIT znowelizowano w tym celu już w 2008 r. Pierwotnie korzystna dla przedsiębiorców zmiana miała obowiązywać od 2010 r., ale ostatecznie zdecydowano, że nowe przepisy wejdą w życie dopiero w 2012 r.
Zgodnie z nimi zaliczka za grudzień powinna zostać wpłacona do 20 stycznia następnego roku. Powinna, bo ustawa o PIT daje podatnikom także inną możliwość. Alternatywnie do 20 stycznia mogą oni złożyć zeznanie roczne i rozliczyć się z fiskusem z całego rocznego podatku dochodowego. Złożenie rocznego rozliczenia PIT już w styczniu będzie korzystne dla tych, którzy spodziewają się nadpłaty podatku. Natomiast osobom, które po zakończeniu roku będą musiały fiskusowi dopłacić, bardziej opłaca się wpłacić zaliczkę za grudzień do 20 stycznia i poczekać na złożenie rocznego zeznania do końca kwietnia, i w tym terminie uiścić niedopłatę podatku.
W 2012 roku będą obowiązywały znowelizowane przepisy dotyczące ustalania różnic kursowych. Zmiany są takie, jak w ustawie o CIT, służą doprecyzowaniu, kiedy należy przyjąć kurs faktycznie zastosowany, a kiedy średni kurs NBP.
Od Nowego Roku zmieni się zwolnienie podatkowe dla świadczeń związanych z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej. Zwiększy się nie tylko katalog świadczeń wolnych od podatku, ale również krąg podmiotów, które będą mogły z preferencji skorzystać.
Rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka nie zapłacą podatku od otrzymanych świadczeń m.in. na pokrycie kosztów utrzymania dzieci (limit kwotowy), dodatku na dzieci niepełnosprawne oraz innych dodatków specjalnych. Zarówno rodziny zastępcze, jak i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka będą mogły otrzymywać zwolnione z opodatkowania (w określonej części) środki finansowe na utrzymanie domu lub mieszkania.
Co się szykuje w 2013 roku
Zgodnie z założeniami przedstawionymi przez premiera w exposé rok 2012 będzie rokiem zmian w PIT, które zapewne wejdą w życie w 2013 r. Większość zmian oznacza dla podatników zmniejszenie przywilejów podatkowych.
Zgodnie z zapowiedziami polegać będą m.in. na ograniczeniu ulgi prorodzinnej, całkowitej likwidacji ulgi internetowej, ograniczeniu stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu dla artystów i naukowców oraz wprowadzeniu opodatkowania osób zajmujących się rolnictwem.
W trakcie roku niemal pewna jest zmiana przepisów podatkowych pozwalająca na wyeliminowanie tzw. lokat antybelkowych (obecnie trwają końcowe prace legislacyjne, zmiana według założeń wejdzie w życie 1 kwietnia 2012). Chodzi o likwidację możliwości zakładania lokat tzw. antypodatkowych, z dzienną kapitalizacją odsetek, z których zyski nie podlegają 19-proc. PIT.
Banki proponując tego typu lokaty, wykorzystują obecny sposób zaokrąglania podstawy opodatkowania, gdzie wskutek dziennej kapitalizacji odsetek nie dochodzi do przekroczenia limitu, od którego podatek jest należny >patrz tekst obok.
—Marek Malinowski doradca podatkowy w Taxplan sp. z o.o.