- Prowadzę mały warsztat samochodowy. W połowie tego roku moje obroty dla klientów detalicznych przekroczyły 40 tys. zł i od 1 września musiałem zainstalować kasę fiskalną. Zwykle używam jej dwa razy w tygodniu, ponieważ większość moich klientów to przedsiębiorcy. Czy jeśli danego dnia jej nie używam, to muszę drukować raport dobowy?

Nie

Wynika to z

rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (DzU nr 212, poz. 1338 ze zm.)

.

Zgodnie z § 7 podatnicy zobowiązani są sporządzać raport fiskalny - dobowy – po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz

- miesięczny – po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.

Definicja raportu fiskalnego znajduje się w § 2 pkt 18 rozporządzenia. Jest to dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku.

Z przepisów tych wynika, że raport dobowy jest podsumowaniem sprzedaży w danym dniu. Nie ma więc potrzeby go sporządzać, jeśli nie doszło do żadnej transakcji z klientem detalicznym. Z taką wykładnią zgadzają się organy podatkowe.

Przykładem jest odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach z 9 lipca 2010 (IBPP4/443-584/10/JP). Z wnioskiem o interpretację wystąpił przedsiębiorca, który wykonuje na zamówienie klienta furtki, bramy, poręcze, ogrodzenia itp. Zwykle wystawia nie więcej niż cztery paragony w miesiącu. Uważa, że nie ma sensu, aby codziennie drukował raporty dobowe.

Izba skarbowa zgodziła się z jego stanowiskiem. W odpowiedzi czytamy, że „obowiązek sporządzania fiskalnych raportów dobowych uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlegać będzie obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Raporty fiskalne dobowe są sporządzane po zakończeniu sprzedaży w danym dniu i ewidencjonują obrót z tego tytułu oraz wskazują kwoty podatku należnego za daną dobę. Brak sprzedaży oznacza, że obrót i kwota podatku mają wartość zerową.

Dane o sumarycznym obrocie zostaną wykazane w raporcie fiskalnym miesięcznym, zatem nie ma potrzeby ani prawnego obowiązku sporządzania raportów dobowych w dniach, w których nie zaewidencjonowano żadnej sprzedaży na kasie rejestrującej". Tak samo uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 21 listopada 2011 (IPTPP2/443-492/11-2/BM).

Podkreśliła, że nawet drukowanie raportów miesięcznych nie zawsze jest konieczne. Argumentacja jest identyczna. Izba wyjaśnia, że „obowiązek sporządzenia raportów fiskalnych za okres miesięczny powstaje po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.

Zatem, jeżeli w okresie miesięcznym nie wystąpi sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania, to nie wystąpi obowiązek sporządzenia raportu fiskalnego miesięcznego".