Nie jest to bowiem zużycie towarów na cele osobiste pracowników.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 14 lipca 2011 (IPTPP1/443-67/11-2/IG). Co istotne wniosek o jej wydanie został złożony w już kwietniu tego roku. Odpowiedź dotyczy więc obecnie obowiązującego brzmienia przepisów.

Z pytaniem zwróciła się spółka, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dostarczania jednostkom naukowo-badawczym odczynników laboratoryjnych, sprzętu i urządzeń pomiarowych. Organizuje ona dla swoich pracowników różne szkolenia. W ich trakcie zapewnia im posiłki i napoje. Spółka zapytała, czy w tej sytuacji ma zastosowanie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Zdaniem spółki przekazanie posiłków i napojów w trakcie szkolenia pracownikom nie ma charakteru wydatków osobowych na rzecz pracownika. Nie uzyskuje on bowiem żadnego przysporzenia. Podatku nie trzeba więc naliczać.

Izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem. Zwróciła uwagę na sformułowanie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Wynika z niego, że opodatkowaniu podlega, zgodnie z pkt 1, przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste ściśle wymienionych osób, a zgodnie z pkt 2 tego przepisu – wszelkie inne darowizny. Oznacza to, że obciążone VAT jest wszelkie przekazanie towarów, natomiast zużycie – tylko na rzecz podmiotów wymienionych w pkt 1 tego przepisu.

Dla podatników niepokojąca może być jednak dalsza część uzasadnienia. Czytamy w nim bowiem, że „zużycie przez pracowników w trakcie szkoleń napojów i posiłków nie rodzi obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług zużytych towarów, jeżeli podatnikowi nie przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów”.

Trudno powiedzieć, dlaczego izba zastrzegła, że podatku nie trzeba naliczać tylko, gdy spółka nie miała prawa do odliczenia VAT od zakupów.

Tym bardziej że w kolejnym zdaniu wyjaśnia: „opodatkowaniu nie podlega także zużycie towarów przez pracowników przedsiębiorstwa w trakcie narad i szkoleń przeprowadzanych w zakładzie pracy, bowiem w tym przypadku nie ma miejsca zużycie towarów na cele osobiste pracowników”. Tu warunek braku prawa do odliczenia już się nie pojawia.