W 2010 r. wzrosła kwota umorzeń zaległości, coraz mniej jednak jest podatników, którzy mogą liczyć na łaskawość fiskusa. Tak wynika z danych, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów.
– Urzędy wydały mniej pozytywnych decyzji, za to na większe kwoty – mówi Andrzej Zubik, doradca podatkowy, menedżer w zespole ds. postępowań podatkowych w PwC.
– W praktyce od lat nie zmienia się jedno: fiskus bardzo niechętnie rezygnuje z daniny – dodaje Ireneusz Krawczyk, radca prawny, partner w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Kto ma szansę na umorzenie zaległości podatkowej? Ten, kto wykaże, że ulga uzasadniona jest jego ważnym interesem bądź interesem publicznym.
– Kryteria są mocno niejasne – mówi Arkadiusz Michaliszyn, doradca podatkowy, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna. – Urzędnicy przyznają więc ulgi bardzo ostrożnie, tym bardziej że muszą się z nich tłumaczyć swoim przełożonym.
– Na zwiększenie kwoty umorzeń wpłynąć mogła ubiegłoroczna powódź, wskutek której wiele firm i osób fizycznych straciło swój majątek – wyjaśnia Andrzej Zubik. – Z orzecznictwa sądowego i pism Ministerstwa Finansów wynika, że przesłanką zastosowania ulgi mogą być właśnie klęski żywiołowe.
Eksperci podkreślają jednak, że urzędów często nie wzrusza trudna sytuacja podatników.
– Wręcz przeciwnie, jeśli widzą, że firma chyli się już ku upadłości, starają się jak najwięcej z niej wycisnąć – mówi Ireneusz Krawczyk.
Nieczułe są również sądy. Sprawdzają tylko, czy organy prawidłowo zweryfikowały stan faktyczny. I zawsze podkreślają, że decyzja fiskusa jest uznaniowa. Może więc umorzyć, ale nie musi.
Urzędy są bardziej wyrozumiałe przy rozpatrywaniu wniosków o rozłożenie na raty bądź odroczenie terminu płatności zaległego podatku. Te mają większe szanse na pozytywne rozstrzygnięcie. Tyle że nic za darmo. Za przesunięcie terminu zapłaty daniny podatnik musi uiścić opłatę prolongacyjną w wysokości połowy stawki odsetek za zwłokę. Lepsze to jednak niż natychmiastowa egzekucja.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl
Zobacz serwisy:
» Dobra Firma » Podatki i księgi » W urzędzie skarbowym » Zaległości podatkowe » Ulgi, odroczenia i umorzenia podatkowe
Nasze poradniki:
?