Sejm uchwalił w piątek (29 lipca) ustawę zmieniającą umowę podatkową między Polską a Maltą.

Jedną z zasadniczych zmian będzie wykreślenie klauzuli tax sparing. Pozwala ona odliczyć od podatku płaconego w Polsce daninę zagraniczną nawet w sytuacji, gdy na Malcie obowiązuje zwolnienie podatkowe. Dzięki temu całkowity podatek zapłacony przez polskiego inwestora od dochodu otrzymanego z zagranicy może być znacznie niższy niż ten z obowiązującą w Polsce stawką 19 proc.

Przykładem mogą być należności licencyjne wypłacane ze spółki z siedzibą na Malcie do polskiej spółki kapitałowej. Polski podmiot może odliczyć maltański podatek, który wynosi 10 proc. Korzyść polega jednak na tym, że Malta nie pobiera tego podatku. Efektywna stawka daniny w Polsce wynosi więc 9 proc. zamiast 19 proc.

Inną ważną zmianą jest ujednolicenie na poziomie 10 proc. stawki podatku u źródła od dywidend wypłacanych z Polski do maltańskich rezydentów podatkowych.

W nowej umowie z Maltą zostaną ponadto obniżone z 10 proc. do 5 proc. stawki podatku u źródła mające zastosowanie do odsetek. Również należności licencyjne zostaną objęte stawką 5-proc.

Do zmienionej umowy zostanie także wprowadzona tzw. klauzula nieruchomościowa. Chodzi o opodatkowanie dochodów ze zbycia udziałów w spółce, której aktywa majątkowe w ponad 50 proc. pochodzą pośrednio lub bezpośrednio z nieruchomości. Danina będzie płacona w państwie siedziby tej spółki.

Rozszerzona zostanie również klauzula dotycząca wymiany informacji podatkowych między krajami. Dzięki temu fiskus łatwiej zweryfikuje wysokość deklarowanych podatków.

Zmiany zaczną obowiązywać najwcześniej 1 stycznia 2012 r.

etap legislacyjny trafi do Senatu

Więcej w serwisie:

PIT i CIT

»

Zwolnienia, ulgi i odliczenia