Urzędy uzależniają jednak odliczenie wydatku na wakacje od tego, ilu pracowników zatrudnia. Jeśli przynajmniej 20, nie może zaliczyć świadczenia do kosztów.

O zasadach przyznawania świadczenia urlopowego mówi ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Mogą je wypłacić firmy, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) i nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zrezygnować z funduszu socjalnego mogą też przedsiębiorstwa, które zatrudniają 20 lub więcej pracowników. Ustawa o funduszu nie przewiduje jednak w takiej sytuacji wypłaty świadczenia urlopowego.

Tymczasem może ono być kosztem uzyskania przychodów tylko wtedy, gdy zostało wypłacone zgodnie z tymi przepisami (art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT). Dlatego też organy podatkowe nie zgadzają się na odliczanie świadczeń w większych firmach. Przykładowo minister finansów w interpretacji nr DD6/033/28/KWW/09/PK169 stwierdził, że podatkowym kosztem mogą być tylko wydatki o charakterze świadczenia urlopowego, które jest przewidziane i wypłacane zgodnie z przepisami ustawy o funduszu.

- Pracodawca zatrudniający przynajmniej 20 pracowników może dopłacić im do wakacji. Trudno jednak będzie uznać taki wydatek za świadczenie urlopowe w rozumieniu ustawy o funduszu - tłumaczy Agnieszka Telakowska - Harasiewicz, doradca podatkowy w kancelarii Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy. Nawet wtedy, gdy dopłata jest naliczona zgodnie z zasadami określonymi w tych przepisach.

Co więc pozostaje firmom, które chcą dofinansować urlop pracownikom i nie stracić na tym podatkowo?

- Można próbować argumentować, że jest to dodatkowy składnik ich wynagrodzenia - mówi Agnieszka Telakowska - Harasiewicz. - Wydatki na rzecz zatrudnionych są bowiem, co do zasady, kosztem funkcjonowania firmy. Trzeba jednak tak określić zasady przyznawania takiego dofinansowania, aby urząd nie mógł uznać go za klasyczne świadczenie urlopowe. Takie bowiem w firmie zatrudniającej przynajmniej 20 osób nie jest podatkowym kosztem.

Warto jednak przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu niektóre firmy dostawały w tej sprawie korzystne interpretacje własnych urzędów (np. interpretacja nr 1433/NG/423/50/06/IW Urzędu Skarbowego Warszawa/Mokotów).

Nie ma natomiast wątpliwości, że świadczenie urlopowe należy doliczyć do przychodów pracownika. Przychodem ze stosunku pracy jest bowiem nie tylko wynagrodzenie, ale także inne profity otrzymane od firmy. Również świadczenie urlopowe. Żaden przepis ustawy o PIT nie zwalnia go z podatku. Tak więc pracodawca musi potrącić od niego zaliczkę. Przy czym zrobi to dopiero w tym miesiącu, w którym je wypłacił.

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Co można wrzucić w koszty

»

Świadczenia urlopowe