Tegoroczne lato to nie tylko zmora wczasowiczów odpoczywających nad polskim morzem. Większy kłopot mają osoby, którym nawałnice, trąby powietrzne i ulewy zniszczyły domy czy majątek firmowy. Osoby prywatne, które dostaną odszkodowania za utracone mienie, nie muszą się martwić podatkiem. Przedsiębiorcy, którzy przezornie ubezpieczyli się od żywiołów, nie mają jednak prawa do zwolnienia podatkowego.

Rodzaje zwolnień

Jak wyjaśnia Jarosław Ziobrowski, prawnik z Kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, co do zasady świadczenia, które mają charakter odszkodowawczy, nie mają wpływu na powiększenie majątku podatnika. Przyczyną wypłaty odszkodowania jest bowiem zaistnienie szkody, a ono samo ma na celu jej naprawienie.

Wolne od podatku będą kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych z wyjątkiem odszkodowań dotyczących składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej – wyjaśnia Jarosław Ziobrowski.

W konsekwencji kwoty wypłacane przez firmę ubezpieczeniową w związku ze szkodą spowodowaną przez nawałnice lub przez burzę będą zwolnione z podatku. Ponadto w razie indywidualnych zdarzeń losowych lub klęsk żywiołowych zapomogi ze środków budżetu państwa lub budżetu gminy samorządu będą także wolne od podatku. W tym wypadku ustawodawca wprowadził jednak limit. Zwolnieniu podlegają kwoty do 2280 zł.

– Nadwyżka będzie opodatkowana jako przychód z innych źródeł, który należy zsumować z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej. W tym przypadku, zapewne ze względu na skalę zniszczeń, ustawodawca nie zdecydował się na zwolnienie podatkowe, jakie zostało wprowadzone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. – tłumaczy Michał Grzywacz, radca prawny, doradca podatkowy z Kancelarii Radców Prawnych Grzywacz, Zawada.

Pieniędzy otrzymanych z pomocy społecznej nie ujawnia się w zeznaniu rocznym

Eksperci podkreślają jednak, że wspomniane ograniczenie kwotowe nie dotyczy świadczeń z pomocy społecznej, które są w całości zwolnione z podatku. Jeżeli zatem poszkodowany otrzyma środki pieniężne na podstawie przepisów o pomocy społecznej, środki te nie będą podlegały opodatkowaniu PIT.

Ponadto zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają odszkodowania wypłacane na podstawie przepisów ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Odszkodowanie wypłacone na zasadach przewidzianych w tej ustawie związane ze zniszczeniem budynku spowodowanym siłami przyrody (np. burza) także nie podlega opodatkowaniu.

Inaczej ustawodawca uregulował jednak sytuację poszkodowanych przedsiębiorców. Kwoty otrzymane przez nich z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych podlegają opodatkowaniu.

Zwolnienie nie dotyczy odszkodowań za szkody na składnikach majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – podkreśla Michał Grzywacz.

Przychód i koszty przedsiębiorcy

Kwoty wypłacane przez firmy ubezpieczeniowe stanowią przychód przedsiębiorcy.

W firmach dobrowolne ubezpieczenia majątkowe wpływają jednak na koszty działalności. Składka na ubezpieczenie majątku przedsiębiorstwa na wypadek powodzi, nawałnic czy innych zdarzeń losowych stanowi koszt uzyskania przychodu. I choć trudno znaleźć bezpośredni związek takiego wydatku z przychodem, to jednak w ocenie Michała Grzywacza ewentualne odszkodowanie za powstałą szkodę wpływa na zabezpieczenie źródła przychodu przedsiębiorcy. Z tych powodów

nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przedsiębiorca zaliczył te wydatki do kosztów podatkowych firmy

.

 

Środki wypłacane osobom fizycznym z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego w związku z kataklizmem podlegają wyłączeniu od opodatkowania podatkiem dochodowym. Dotyczy to szczególnie jednorazowej pomocy materialnej wskutek zaistniałego zdarzenia losowego, a także świadczeń z pomocy społecznej. Ze zwolnienia korzystają także zapomogi otrzymane w wyniku indywidualnych zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych do wysokości 2280 zł w roku podatkowym. W przypadku osób, które nie prowadzą działalności, opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie podlegają także wypłaty z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.tarka@rp.pl

Zobacz serwisy:

Podatek dochodowy » PIT i CIT » Zwolnienia, ulgi i odliczenia

Podatek dochodowy » Zwolnienia podatkowe