Przewiduje tak projekt nowelizacji ustawy o PIT i ordynacji podatkowej autorstwa sejmowej komisji „Przyjazne państwo”.

– To ułatwienie dla tych, którym samodzielne rozliczenia sprawia problem, a chcieliby się podzielić odsetkiem swojej daniny. Czasu na uchwalenie ustawy nie zostało wiele, ale będziemy robić wszystko, by zdążyć do końca tej kadencji Sejmu – mówi poseł sprawozdawca Krzysztof Borkowski.

Lepiej samodzielnie

Przypomnijmy, że już od 2004 r. osoby składające roczne zeznanie PIT mogą przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu jej numer KRS oraz przekazywaną kwotę, a urząd skarbowy wpłaca pieniądze na jej konto.

Takiej możliwości nie mają osoby, za które zeznanie wypełnia zakład pracy lub ZUS. WSA w Warszawie wskazał w wyroku z 22 października 2010 r. (III SA/WA 1902/10), że może to być niezgodne z konstytucją.

Wkrótce może się to zmienić, gdyż projekt nakłada nowe obowiązki na płatników, w szczególności zakłady pracy, rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz banki wypłacające zagraniczne świadczenia emerytalno-rentowe.

Pracownik, który chce być rozliczony przez płatnika, tak jak dotychczas będzie składał przed 10 stycznia następnego roku specjalne oświadczenie na druku PIT-12. Dotyczy to jednak tylko tych, którzy mają stosunkowo proste zeznanie, bez ulg podatkowych. Firma rozlicza wówczas za nich roczną daninę na formularzu PIT-40.

W PIT-12 pracownik będzie mógł dodatkowo wnioskować o przekazanie 1 proc. PIT. – relacjonuje poseł Borkowski.

Wystarczy, że poda numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji. Wówczas płatnik sam obliczy kwotę stanowiącą 1 proc. PIT, uwzględniając zaokrąglenie do pełnych dziesiątek groszy w dół. Następnie urząd skarbowy przeleje pieniądze na konto danej organizacji.

Autorzy projektu zwracają też uwagę, że w momencie składania PIT-12 podatnik nie wie, ile wyniesie ta kwota. Będzie mógł wskazać we wniosku, czy chce przekazać całość sumy stanowiącej 1 proc. PIT czy np. tylko połowę. W PIT-40 płatnik będzie też musiał zamieścić informację, czy podatnik zgadza się na podanie jego danych obdarowanej organizacji. Jeśli tak, to urząd skarbowy przekaże je we wrześniu.

Nie dla emerytów

Pomysł popierają zarówno organizacje pozarządowe, jak i sami pracodawcy.

– Firmy i tak rozliczają pracowników, angażując do tego służby finansowo-księgowe. Obliczenie dodatkowo 1 proc. PIT i podanie numeru KRS nie powinno być dla nich uciążliwe – mówi Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. – Nie wpłynie to raczej na zwiększenie liczby rozliczanych przez zakłady pracy.

– To krok w dobrym kierunku – mówi Tomasz Schimanek, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Dodaje, że z nowych przepisów skorzysta ok. 400 tys. osób, gdyż tyle – według danych resortu finansów – rozlicza się za pośrednictwem pracodawców. Szkoda natomiast, że nie będą one dotyczyć ok. 5,5 mln emerytów i rencistów rozliczanych przez ZUS.

Nowe rozwiązania mają dotyczyć już podatków za 2011 r.

Komentuje Artur Nowak, radca prawny, partner w dziale doradztwa podatkowego Domański Zakrzewski Palinka

Projekt wychodzi naprzeciw od dawna postulowanym zmianom w przekazywaniu 1 proc. podatku, gdy podatnik rozlicza się za pośrednictwem płatnika. Trochę dziwi, że nie jest inicjatywą Ministerstwa Finansów.

Trzeba mieć nadzieję, że mimo zbliżającego się terminu wyborów uda się go uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu, tak by wskazanie organizacji pożytku publicznego w PIT-12 było możliwe już w odniesieniu do dochodów za 2011 r.

Jestem zadowolony, że sprawa przybrała taki obrót, albowiem od kilku lat toczę spór interpretacyjny z resortem finansów, starając się przekonać go do tego pożądanego rozwiązania.

Czytaj też artykuły:

 

Zobacz więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Podatki

»

Podatek dochodowy

»

Roczne rozliczenie podatkowe

»

Ulgi i odliczenia

»

Darowizny

»

Darowizny na organizacje pożytku publicznego

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Deklaracje i zeznania

»

PIT-40